EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-08-2020 13:23   Güncelleme : 06-08-2020 18:54

Nakdi ücret desteği ödemeleri..

Covid19 salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara destek amaçlı ödemeler gerçekleştirilecek

Nakdi ücret desteği ödemeleri..

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin yarın yapılmaya başlayacağını açıkladı. Maddi sıkıntı yaşayan ve geçinemeyen vatandaşlarımıza yapılacak destek hakkında ayrıntılı bilgi veren Bakan Selçuk Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin ekonomik tedbirleri kapsamında birçok uygulamayı hayata geçiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, salgın sürecinden maddi olarak olumsuz etkilenen vatandaşlar için Nakdi Ücret Desteğine devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin yarından itibaren yapılmaya başlayacağını söyledi.

Ödemelerin banka hesapları üzerinden yapılacağını belirten Bakan Selçuk, “Ücretsiz izne ayrılan işçilerimizin nakdi ücret desteği ödemelerini yarından itibaren gerçekleştireceğiz. Ödemeler banka hesapları üzerinden yapılacak. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek” dedi.

Korona virüs sürecinde işten çıkarmalar yasak olduğu için ücretsiz izne çıkartılan işçilere her ay Nakdi Ücret Desteği ödemesi yapılıyor. Nakdi ücret desteği olarak bilinen ücretsiz izin maaş desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay ücretsiz izne ayrılan çalışanların hesaplarına yatırılıyor. Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla birlikte 8,93 TL’lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL olarak ödeniyor.