GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2021 14:01   Güncelleme : 20-02-2021 14:01

Nükhet Duru belgesel oluyor - Nükhet Duru Kimdir - Nükhet Duru Kaç Yaşında - Nükhet Duru Son Parçası ?

Nükhet Duru’nun hayatı belgesel mi oluyor? Sevilen sanatçının hayatını konu alan belgeselin adı ne? Nükhet Duru’nun belgeseli hangi dijital platformda yer alacak? Ne zaman yayınlanacak? 

Nükhet Duru belgesel oluyor - Nükhet Duru Kimdir - Nükhet Duru Kaç Yaşında - Nükhet Duru Son Parçası ?

Nükhet Duru’nun hayatının belgesel olacağını öğrenen sevenleri belgeselinin konusunu ve nerede yayınlanacağını araştırmaya başladı? Dijital Platformda Netfilx’te yayınlanacak olan belgesele Duru Olmak ismi verildi. Belgeselin yayın tarihi ne zaman? İşte detaylar.

DURU OLMAK
Netflix’te yayınlanacak olan Nükhet Duru’nun hayat hikayesini konu alan belgeselde son albümü Hikayesi Var’a da değinildi. Belgesel Netflix’te yayınlacak Türkiye’de çekilen ilk belgesel olma özelliği taşıyor. Yönetmenliğini Mu Tunç’un yaptığı, yönetmenliğinde ise Evrancan Gündüz’ün olduğu  belgeselde Hikayesi Var adlı albümünde düet yapan ünlü sanatçılarda yer alıyor. Belgeselde, “Hikâyesi Var” albümünde Duru’nun birlikte çalıştığı isimler ise şöyle; Sıla, Kenan Doğulu, Teoman, Mabel Matiz, Funda Arar, Ceylan Ertem, Ata Demirer, Kalben, Zeynep Bastık, Rubato, Sena Şener ve Evrencan Gündüz yer alıyor.
Belgeselin orijinal müziklerini ise Orkun Tunç hazırladı.

NÜKHET DURU KİMDİR?
1954 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde dünyaya gelen Nükhet Duru çocuk yaşta anne ve babasının ayrılık travmasına dayanamayarak felç geçirmiştir. Bir yıl yürüyemeyen Nükhet Duru tek idolü olan Ajda Pekkan’ı örnek alıyordu. Kandilli Kız Lisesi'nde okurken bir yandan da müzikle ilgilenmeye başlayan Duru, kadife sesiyle dikkat çekiyordu.1971 yılında Florya Deniz Kulübü'nde solistlik yaparak profesyonel kariyerine başladı.
1974'te ilk kez 45'lik plağını doldurdu: "Aklımda Sen". Ardından "Beni Benimle Bırak" ile büyük çıkışa imza atan sanatçı ilk albümünü 1977'de: "Bir Nefes Gibi" adlı albümünü piyasaya sundu. 1978'de Modern Folk Üçlüsü ile " Dostluğa Davet” adlı esere ses veren sanatçı Seul Şarkı Yarışması'nda en iyi icra ödülünü aldı. "Melankoli", "Ben Sana Vurgunum", "Anılar" isimli şarkılarla hafızalarda yer dindi.
Seksenlerin ikinci yarısında çıkardığı “Benim Yolum” adlı albümüyle zirveye çıkan sanatçı daha sonra “Aç Gözünü Adamım” isimli bir albüm daha çıkardı. 

Nükhet Duru, sanat hayatına şimdilik 24 tane albüm, birçok televizyon ve radyo programı, binlerce konser, sekiz müzikal, dört kabare sığdırdı.
Ses sanatçılığı ve oyunculuğunun yanı sıra iyi bir iş kadını olan Duru, bir güzellik merkezi ve kanser tarama kliniği açtı.