EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-08-2020 14:51   Güncelleme : 12-08-2020 14:51

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı

Geçtiğimiz günlerde 2020-2021 eğitim yılına ait takvim duyurulmuştu. Fakat son zamanlarda korona virüs vakalarında yaşanan artış, öğrencileri ve velileri korkuttu, okulların ne zaman açılacağı ise merak konusu oldu.

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı

2019-2020 Eğitim yılının ikinci dönemi korona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim olarak tamamlanmıştı. 2020-2021 Eğitim yılı için de büyük merak başladı. Okullar açılacak mı, ertelendi mi soruları büyük ilgi görürken, okullar ne zaman açılacak sorusu da oldukça merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanı ve Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre bu kararı Bilim Kurulu tarafından yapılacak öneri ile netleşecek. Yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceği bugün kararlaştırılacak.

Okullar açılacak mı
Korona virüs salgınında vaka sayılarında yükseliş devam ederken, bu ay içinde açılacağı bildirilen okulların yüz yüze eğitime başlayıp başlayamayacağı bugün netleşecek. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pandemiyle ilgili son verileri Erdoğan ve kabine üyeleriyle paylaştığı belirtildi. Toplantıda okulların durumunun da gündeme geldiği ancak bu konudaki son kararın Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda alınacağı ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, okulların açılış takvimini belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tüm hazırlıklarını tamamladı. Bakanlık tarafından normal yüz yüze eğitim modeli, seyreltilmiş yüz yüze eğitim modeli ve uzaktan eğitim gibi başlıklardan oluşan farklı senaryolar, Bilim Kurulu’na sunulmak üzere raporlandı. Yetkililer, MEB’in Bilim Kurulu’nun kararı doğrultusunda adım atacağını kaydetti.

Okullar ne zaman açılacak
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde 2020-2021 eğitim öğretim takvimi ile ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderildi ve takvim şu şekildeydi:

*Okullar 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacak.
*Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım'da,
*Yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat'ta,
*İkinci dönem ara tatili 12-16 Nisan'da yapılacak
*Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek
*2020-2021 Eğitim yılı 18 Haziran'da sona erecek.

Yetkililerden henüz resmi bir açıklama gelmemesiyle birlikte okulların net tarihinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından paylaşılması bekleniyor.