SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-03-2021 11:03   Güncelleme : 01-03-2021 11:10

Pandemide Duygusal İlk Yardım Desteği

KTO, pandemi süresince oluşan durumla ilgili Psikolojik Danışman Yiğitsoy önderliğinde “Pandemide Duygusal İlk Yardım” konulu bir eğitim toplantısı düzenledi. 

Pandemide Duygusal İlk Yardım Desteği

TRKayseri - Kayseri Ticaret Odası (KTO), eğitim faaliyetleri kapsamında zoom üzerinden “Pandemide Duygusal İlk Yardım” konulu bir eğitim toplantısı düzenledi. Psikolojik Danışman Abdulkadir Yiğitsoy verdiği eğitimde pandemi sürecinin insanların psikolojik desteğe en yoğun ihtiyaç duyduğu dönem olduğunu belirterek, “Bu süreçte önce kendi duygularımızı sonrada birbirimizi duymaya ihtiyacımız var'' dedi.

YİĞİTSOY'DAN ONLİNE EĞİTİM:
Kayseri Ticaret Odası eğitim toplantılarına bir yenisini daha ekleyerek Pandeminin toplum üzerindeki psikolojik etkilerini masaya yatırdı. KTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Erol Sırıklı’nın moderatörlüğünde zoom üzerinden gerçekleştirilen “Pandemide Duygusal İlk Yardım” Eğitimine ilgi yoğundu.
Eğitimin konusunun ''Pandemide Duygusal İlk Yardım'' olduğunu belirten Psikolojik Danışman Abdulkadir Yiğitsoy, “İlk adım birbirimizi duyabilmektir. Eğitimin alt başlığı duyulmak istenen duygulardı. Hakikaten duygular ve insanlar duyulmak istiyor. Biz duygusal ve psikolojik anlamda bir ses vermiş olacağız. Çünkü insanlar fiziksel yaralarla daha çok ilgileniyor. Ancak içimiz sıkıldığında, kalbimiz kırıldığında yapacağımızı pek bilemiyoruz. Duygusal olan kısmı çokta önemsemiyoruz” dedi.

EN TEHLİKELİSİ YALNIZLIK:
Pandeminin insanlar üzerindeki etkilerini vurgu yapan Psikolojik Danışman Abdulkadir Yiğitsoy, “ En derin yaralanmalardan biri Yalnızlık. Özellikle Pandemi ile fizyolojik anlamda biraraya gelemiyoruz. Sosyal anlamda internet ve telefon üzerinden bu yalnızlığımızı gidermeye çalışıyoruz. İnsan yalnız kalmaya dayanamaz. Çünkü bir ötekine ihtiyacı var. Biz diğer canlılardan farklıyız. Yoksa yok oluruz. Yalnız kalmamakla ilgili çok yoğun korkular taşırız“ ifadelerini kullandı.

1 saat süren eğitim toplantısının sonunda Yiğitsoy, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı. Kayseri Ticaret Odası tarafından eğitim toplantısında Katılımcılara sanal belge verildi.