GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2021 09:14   Güncelleme : 24-11-2021 09:25

"Park Yerlerinin Sigortalı Olması Gerekiyor"

Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, hırsızların daha çok yeni bisikletleri çaldığına dikkat çekerek, “Bisikletlerin plakası olmadığı için takibi zor oluyor. Bazen piyasaya altı ay sonra çıkarıp satıyorlar, bazen parçalayıp satıyorlar bazen de Anadolu’nun ücra köşelerine satılarak gidiyor.

Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, hırsızların daha çok yeni bisikletleri çaldığına dikkat çekerek, “Bisikletlerin plakası olmadığı için takibi zor oluyor. Bazen piyasaya altı ay sonra çıkarıp satıyorlar, bazen parçalayıp satıyorlar bazen de Anadolu’nun ücra köşelerine satılarak gidiyor. Bir de buna destek veren bisiklet tamircileri var. 5 bin TL’lik bisikleti bin liraya satın alıyor. Çalan da alan-satan da razı. Böyle bir hırsızlık ağı var” dedi. 
Murat Suyabatmaz, “Bisikletin cazip hale gelebilmesi için güvenli, konforlu ve kaliteli alt yapı bisiklet yolları ve güvenilir park yerleri şart. Bunların ikisi olmadan bisikletli ulaşımı teşvik edemezsiniz. Park yerlerinin sigortalı olması gerekiyor. Bisiklet park edildiğinde sigorta altına alınmalı. Bisikletin değeri belirlenip barkodu okutulmalı. İSPARK’ın içerisinde de birkaç vatandaşın bisikleti çalındı. Ama İSPARK sorumluluğu üzerine almadı” dedi.