GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-09-2021 11:20   Güncelleme : 11-09-2021 11:20

Paşinyan'dan, Ermenistan-Tükiye açıklaması

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme olasılığını gördüklerini belirten Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, "Türkiye ile ilişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız" dedi.

Paşinyan'dan, Ermenistan-Tükiye açıklaması

Başbakan Paşinyan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine dair açıklamalarda bulunurken, başkent Erivan'da gündemdeki konulara ilişkin detaylar verdi.

Ermenistan ile Türkiye ilişkilerini normalleştirmeye yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  açıklamalar yaptığını belirten Paşinyan, "Bu açıklamalarda Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme olasılığını görüyoruz. Türkiye ile ilişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız. Böyle bir görüşmeye hazırız ve bunu daha da genişletebiliriz" dedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, söz konusu istişarelerle bölge bağlantılarının tüm yönlerde sağlanabileceğini anlatarak, "Rusya bu konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu beyan etti. Avrupa Birliği, özellikle Fransa ve ABD de bu süreçle ilgileniyor. Hindistan ve Çin’in de bölgedeki ulaşımın tekrar hayata geçmesine yönelik yaklaşımları belli" diye konuştu.

Ayrıca Paşinyan, bölgede kuzeyden güneye ulaşım koridoruna yönelik planların da İran ve Gürcistan’la yapılan görüşmelerde özel bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi.