GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-12-2020 22:58   Güncelleme : 09-12-2020 23:19

Sağlık Bakanlığından yeni açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durum vakaları konusunda açıklamalar yaparak soruları cevapladı.

Sağlık Bakanlığından yeni açıklamalar

Tüm dünyayı sarsan Covid-19, günden güne tedbirler aldırarak hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pandemi sürecinin başından beri gün be gün bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durum vakaları konusunda açıklamalar yaparak soruları cevapladı.
  
“YERYÜZÜNDE BU HASTALIKTAN BAĞIMSIZ HİÇBİR ÜLKE KALMAMIŞTIR”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca artan vaka sayıları hakkında açıklamalarda bulundu. Son birkaç ay içinde hızla artış gösteren vaka sayılarının ülke genelinde büyük önlemler alamaya sebep olduğunu dile getiren Bakan Fahrettin Koca, “ Yeryüzünde bu hastalıktan bağımsız hiçbir ülke kalmamıştır. Benzer seğir bütün ülkelerde farklı oranlarda da olsa kendini göstermektedir. Pandemi sürecinin başından itibaren Bilim Kurulumuz yol gösterici olarak önemli katkı sağlamıştır. İlk günden bu yana düzenli olarak toplanan kurulumuz, tüm dünyadaki ve ülkemizdeki seyri, yeni bilimsel çalışmaları ve gelişen yeni durumları sürekli olarak değerlendirmektedir.  Bilim insanlarımız hazırladıkları kılavuzlarla gelişmelere göre güncelledikleri tedavi yöntemleriyle korunma, tanı, takip ve tedavi konularında görüşlerini paylaşarak vatandaşları aydınlatmaktadır.” dedi. 


“HASTANELER VE YOĞUN BAKIMLAR CİDDİ YÜK ALTINDA”
Maske, mesafe ve temizlik konusunda bir daha hatırlatma yapan Bakan Fahrettin Koca, soğuk iklim şartlarının hâkim olduğu bu dönemlerde kapalı mekânlarda bulunma zorunluluğunun artığını ve kalabalık ortamların bulaşmayı kaçınılmaz kıldığını dile getirerek ortamların sürekli havalandırılması gerektiğini vurguladı. Hastanelerin ve yoğun bakımlarının ciddi yük altında olduğunu söyleyerek İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Konya, Sivas ve Kahramanmaraş’ta vaka sayılarının düştüğünü dile getirdi. Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda mesai sürelerinde kısıtlamalar yapıldığını ve bazı iş yerlerinde hizmet verilmemesi gibi günlük hayat akışını fazlaca etkileyen tedbirlerin, uygulama konmasının ertelenemez hale geldiğini ve buluşma hızını engellememiz gerektiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında satır başları şöyle;

"POZİTİF VAKA SAYIMIZ 1,5 MİLYONU AŞTI"
Dünyada olduğu gibi ülkemizde son birkaç ay içerisinde hızlı bir artışla yüz yüze geldik. Test kapasitemizi artırdık. Bugün test sayımız 20 milyonu buldu. Pozitif vaka sayımız 1 buçuk milyonu aştı. Bunların 550 bini belirgin hastalık geçirdi. 15 bini aşkın insanımızı kayıp verdik.
Büyüklerimizin korunmasına yönelik kısıtlamalar, toplumsal hareketliliği azaltıcı tedbirler, maske ve mesafe zorunluluğu, HES kodu aracılığıyla riskli kişi talebi, temaslı taraması ve izolasyonlar gibi bir dizi tedbirleri her geçen gün daha sıkı bir şekilde uyguluyoruz. Bundan önce zirve olan nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda %55 artış bulunmaktadır.
Filyasyon ekiplerimizi artırıyor, personel ve araç yönünden destekliyoruz. Gerekli ek tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz.
Bu değerlendirmelerimizde karşılaştığımız durumu günlük olarak paylaşıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın nasıl bir yük altında olduğunu biliyor, görüyorsunuz. Yoğun bakımlarımızda çok sayıda hastamız yaşam mücadelesi veriyor.
Yatan hasta sayımız artmakla birlikte bazı illerimizde bu daha belirgin. Sınırlı sayıda ilimizde yüksek risk halen devam etmektedir.

KORONAVİRÜ AŞISI
Önümüzdeki birkaç gün içinde teslimatının yapılması planlandı. Kademeli olarak şimdilik 50 milyon doz gelecektir.
mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni bir teknoloji olmakla birlikte kısa dönem sonuçları etkili ve güvenli olarak bildirilmiştir.
Bu konudaki görüşmelerimiz ve ısrarımız devam etmektedir.
Türkiye'nin standartlarına uygun olabilecek alternatif aşılar için de görüşmelerimiz devam ediyor.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI
Yerli bilim aşılarımızdan en önemli aşımızın faz-1 çalışmalarımızın tamamlanmak üzerinde olduğu kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Çalışmalar sonuç verirse nisan ayında faz-3 çalışmalarına başlamayı düşünüyoruz.
Daha önce de belirttim gibi, gerek bilim insanlarımız, gerek bakanlığımız, aşının menşeiyle değil, güvenilirliği ve etkinliğiyle ilgilenmektedir.
Yaptığımız sözleşme gereği önümüzdeki hafta içinde ilk kısmını teslim almayı düşündüğümüz aşı inaktif virüs aşısıdır.
Yerli aşı adaylarımız içinde diğer teknolojiler olan mRna ve vektör aşıları da bulunuyor.
İnaktif diye tabir ettiğimiz aşı farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanan aşılarla aynı teknolojiye sahiptir.

GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
Bugünün tablosuna baktığımızda test sayısı 200 bini geçmiş durumda. Vaka sayımız 31 bin 712. Vefat sayımız artmaya devam ediyor 217. İyileşen hasta sayımız da artış içinde. Toplam test sayımız 20 milyonu geçmiş oldu. Toplam hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 15 bin 531'e ulaşmış durumda. İlk günden bu yana toplam vaka sayısını yarın açıklayacağız.