SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-11-2020 08:12   Güncelleme : 17-11-2020 08:39

Sokağa Çıkma Yasağı Yolda

Vaka sayılarındaki artış nedeniyle Sağlık Bakanı Koca ve Bilim Kurulu bir görüşme yaptı. Sokağa Çıkma Yasağı'da dahil bir kaç sert önlemle ilgili görüş ortaya atıldı.

Sokağa Çıkma Yasağı Yolda

Günlük vaka sayılarının yeniden artışa geçmesiyle birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile bir toplantı yaptı. Toplantı da Sokağa Çıkma Yasağı'da dahil bir kaç sert önlemle ilgili görüş ortaya atıldı.

TEDBİRLER YOLDA:
Kışın gelmesiyle birlikte beklendiği gibi artan vaka sayılarına karşı tedbir almak isteyen Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir araya geldi. Toplantıda Koronavirüs eğlence mekanları ve kıraathanelerin kapatılması, restoranların paket servise geçmesi, okul tatilinin uzatılması ve bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. Kurulun bu tavsiyeleri Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek karara bağlanacak.

AŞI ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ:
Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde video konferans yöntemiyle bir araya gelen Bilim Kurulu, vaka artışı ve hastaların durumunu görüştü. Dünyadaki ve Türkiye'deki aşı çalışmaları değerlendirilen ve yeni önlemlerin görüşüldüğü toplantıda 4 yeni tavsiye kararı alındı. Başta eğlence mekanları ve kıraathanelerin kapatılması, restoranların paket servise geçmesi, okul tatilinin uzatılması ve bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağına başvurulması gibi tedbirler görüşülürken, duruma göre kısıtlamaların artması veya azalması gündeme geldi.

SINIRLI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Bilim Kurulu Toplantısıyla ilgili olarak bir kaç paylaşımda bulunan Gazeteci Işık'ta konuyla ilgili olarak yaptığı paylaşımında Sokağa Çıkma Yasağı'nın gündemde olduğunu söyledi. Gazeteci Candaş Tolga Işık tarafından ortaya atılan iddiaya göre, "Yarın Bakanlar Kurulu'nun değerlendireceği önerilerle ilgili 2 detay var: 1)Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması, 2)Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı" dedi.

KARAR KABİNE DE:
17 Kasım Salı günü toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında, koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ve alınması gündemde olan tedbirler görüşülecek. Bakan Fahrettin Koca'nın sunum yapması öngörülen toplantıda, yeni tedbirler alınıp alınmayacağı da gündeme gelecek.

SERT TEDBİRLER YOLDA:
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, artan vaka sayıları ve alınması beklenen tedbirlerle ilgili olarak bazı uyarılarda bulunarak sert tedbirlerin gündemde olduğunu söylemişti. Özlü, "Vaka sayılarında artışlar devam ediyor. Daha da artarsa elbette bazı kısıtlamalar ve bazı sınırlamalar gelecektir" dedi.
Bu süreçle ilgili alınması gereken tedbirler konusunda tüm adımları, yapılması gereken tedbirleri hazırladıklarını ifade eden Özlü, "Tavsiyelerin zamanlaması, kapsaması, dozajı kamu yönetiminin elinde. Özellikle büyükşehirlerde hastanelerde vatandaşlar test için yoğun kuyruklar oluşturuyor. Yoğun bakım yataklarında ağır vakaların sayısı ciddi artıyor. Böyle giderse ciddi sorunlar yaşanabilir" şeklinde konuşmuştu.