TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 07-08-2020 15:24   Güncelleme : 07-08-2020 15:24

Sosyal medya madde bağımlılığı gibi

Sosyal medya bağımlılığı için uyaran uzmanlar, vatandaşların bu mecralarda geçirdikleri uzun vakitlerden bahsetti.

Sosyal medya madde bağımlılığı gibi

Sosyal medya platformlarının bağımlılık haline geldiğini söyleyen uzmanlar, aileleri uyararak çocukları konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Sosyal mecraların bağımlılık yarattığını söyleyen uzmanlar, nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Madde bağımlılığı gibi
İş hayatından, günlük rutinlere kadar her alanımızı etkileyen sosyal medya platformları, akıllı telefonların artmasıyla hızla yayılmaya devam ediyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan sosyal medya bağımlılığı insanların normal yaşamını değiştirerek farklı tarzda hayat sürmelerine neden oluyor. Sosyal mecralarda beğeni ve takipçinin kullanıcılar için büyük önemi olduğunu vurgulayan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Önder Sönmez: “Madde bağımlılığı, sigara bağımlılığı ve kumar gibi. Kişi beğenilince haz alıyor, bu haz o bağımlılığı tetikliyor ve daha ileri giderek yapılmayacak hareketler yapıyorlar” dedi.

Depresyona neden oluyor
Uzun süreler sosyal medya platformlarında vakit geçirmenin depresyona ve yalnızlığa sebep olduğunu belirten Dr. Erdem Önder Sönmez: “Kişiler yaptıkları paylaşımlara beğeni gelinmeyince bunalıma giriyorlar. Keyifsizlik, neşesizlik gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Sanal ilişkiler değil de yüz yüze kurduğumuz ilişkiler daha iyi gelir. Yüz yüze konuşmazlarsa sağlıksız iletişim olur, depresyona girerler. Sosyal medya bağımlıları biraz daha gerçek hayata dönsünler. Paylaştıkları fotoğraflar, görüntüleri sırf yorum ve beğeni için atıyorlarsa bunda sıkıntı var. Bunu giderebilmek için gerçek arkadaşlarıyla yüz yüze görüşsünler. Akıllı telefon ve bilgisayarları bir kenarı bırakarak, gerçek hayatta neler var onlara baksınlar. Yürüsünler, spor yapsınlar orada yaşadıkları hissi değerlendirsinler. Anı yaşasınlar, konsere gittikleri zaman izlesinler, oradan başkaları için yayın yapmasınlar. Bu şekilde daha mutlu olacaklar. 'Beğeni gelecek mi?' diye yaşamak çok zor. Bunu bıraktıkları anda gerçek hayatın ne kadar kolay ve güzel olduğunu anlayacaklar”