SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-02-2021 12:10   Güncelleme : 23-02-2021 19:36

Tam kapanmaya yeni formül

Tam kapanma ile ilgili iddialarda yeni bir gelişme yaşandı. Bilim Kurulu Üyesi Çalışkan bu konuya son noktayı koydu.

Tam kapanmaya yeni formül

Yeniden artışa geçen vaka sayıları ve Mart ayı itibariyle başlaması planlanan normalleşme süreciyle ilgili olarak ortaya atılan 15 günlük tam kapanma söylemleri yeni bir boyut kazandı.

Türkiye gündemini 2 gündür meşgul eden normalleşme sürecinden önce 15 günlük tam kapanma yapılması gerektiği iddiasına Bilim Kurulu sessiz kalamadı. Neredeyse tüm ülkenin 15 gün boyunca evden çıkmaması ve tam kapanmayla Korona Virüs'in önüne geçme planları için farklı bir görüş sunuldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, ülke genelinde 15 gün sürecek bir kapanmanın umulan etkiyi göstermeyeceğini söyledi. Kapanmaya gerek olmadığını ve böyle bir durumun şuan için anlamsız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çalışkan, "Şu anda o kadar aciliyeti olan bir noktada değiliz. Belki şehirler arası erişimde sınırlamalar getirilebilir" dedi. Normalleşme süreci için işaret edilen 1 Mart öncesi tam kapanmanın gerekliği olmadığını da vurgulayan Çalışkan tam kapanma yerine bölgesel kapanma yoluna gidilebileceğini ifade etti. 

BÖLGESEL KAPANMA DENENMELİ:
"Şu anda o kadar aciliyeti olan bir noktada değiliz" diyerek tam kapanmaya karşı olduğunu söyleyen  Prof. Dr. Deniz Çalışkan, şehirlerarası ulaşımın kısıtlanmasını önerdi. Çalışkan, "Belki geçen sene nisan ayında olduğu gibi şehirler arası erişimde sınırlamalar getirilebilir. Ama dediğim gibi tek bir il düzeyinde bu çok anlamlı gözükmüyor. Bölgesel olabilir. İl bazındansa bölge tabanlı bir geçiş sınırlaması çok daha uygun olur. Tüm Türkiye'nin kapanması noktasında olduğumuzu düşünmüyorum. Tek bir ilin, tek başına kapanması, bu coğrafik yerleşimde çok olası gözükmüyor. İş yeri başka ilde olan insanlar var Ankara'da ikamet edip Kırıkkale'de üniversitede okuyan, fabrikada çalışan pek çok insan var. Dolayısıyla bu tür bölgesel düzenlemeler, radikal kararlarda öne çıkabilir. Şu anki yapıda tek başına bir ilin kapanması mümkün gözükmüyor" diyerek sözlerine son verdi.