GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 12:27   Güncelleme : 26-03-2021 13:34

Türk öğrenci yeni bir gezegenin peşinde

Öncelikli hedefimiz bu gezegenlerin varlığını kanıtlayabilmek.

Türk öğrenci yeni bir gezegenin peşinde

İtalyanların peşinde olduğu Türk öğrenci yeni bir gezegenin izini sürüyor.
Avrupa'da astronomi ve astrofizik alanında gördüğü master eğitiminin ardından İtalya'nın doktora teklifini kabul etmeyip memleketi Gaziantep'e dönen Gaziantep Üniversitesi doktora öğrencisi Kaan Kaplan, 2 yıl boyunca yaptığı araştırmalarda yeni bir gezegenin izine rastladı. Yaklaşık 50 bin yıldızın iki tanesinde gezegen izlerini gören Kaplan, "Princeton Üniversitesindeki bir ekiple çalışıyorum. Öncelikli hedefimiz bu gezegenlerin varlığını kanıtlayabilmek" dedi.
Avrupa'da gördüğü Astronomi ve Astrofizik eğitiminin ardından İtalya'dan aldığı doktora teklifine rağmen ülkesi için çalışmak için doktorasını Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliğinde yapmayı tercih eden Kaan Kaplan, 2 yıllık çalışmanın ardından öte gezegen keşfinin eşiğine geldi. Kaplan, gezegen keşfine katkı sunan ikinci Türk bilim insanı olma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Yıldızlar ile aday öte gezegenlerle ilgili yazdığı makale dünyaca ünlü “New Astronomy” dergisinde yayınlanan Kaplan, Amerika'daki Princeton Üniversitesinde aynı yıldız kümesinde çalışan bir ekiple iş birliğine başladı.
Keşfi gerçekleştirdikten sonra Türkiye'de eğitim gören öğrencileri uzay alanına yönlendirmeye çalışacağını anlatan Kaplan, Avrupa'da kalmak yerine Türkiye'ye döndüğüne hiç pişman olmadığını söyledi.

50 bin yıldızı inceledikten sonra izlere rastladı.
2 yıldır 50 bin yıldızın parlaklık değerlerini incelediğini aktaran Kaplan, gezegenin yıldızın önünden geçmesi durumunda parlaklığın azaldığını belirtti. Ancak parlaklığın az olduğu kısımlar yüzünden araştırmacılar hemen bir gezegen olduğunu söylemekten kaçındığını öne sürdü. Kaplan, “Bu yüzden yaptığımız çalışmalar çok hassas olması gerekiyor. Uzayda gezegen aramada böyle işliyor. 2 yıl boyunca detaylıca 50 bin yıldızın parlaklık değerlerini inceledim. 2 yılın sonunda 2 yıldızın öte gezegen olabileceğine dair izlere rastladım. Bu sonuçlarımı grafiklerimi literatürde iyi bir yeri olan astronomi dergisine gönderdim. Geçtiğimiz günlerde de kabul edilerek yayınlandı. Bir doktora öğrencisi olarak bunları tek başıma yaptım. Lisans eğitimim süresince İsviçre Cenevre'de gözlem evinde staj yaptım. Orada gezegenlerin nasıl bulunacağıyla ilgili eğitimler aldım” ifadelerini kullandı.
Beyin göçünü Avrupa'ya değil Anadolu'ya yaptı.
Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Avusturya, İtalya ve Almanya'da master eğitimini tamamladığını söyleyen Kaplan, Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden aldığı teklif üzerine memleketi Gaziantep'e geri dönüş yaptı. Şu anda doktorasını devam ettirdiğini söyleyen Kaplan, “Princeton Üniversitesindeki bir ekiple çalışıyorum. Öncelikli hedefimiz bu gezegenlerin varlığını kanıtlayabilmek. Sonrasında ise bu alanda öğrenciler yetiştirmeyi istiyorum. Her yıl en az 2-3 öğrenciyi havacılık alanından uzay alanına çekmeyi amaçlıyorum. 2023'te Ay'a çıkma hedefi belirledik ve ülkenin gelişimine katkı sağlamak istiyorum.
Uzayda varlığımızı göstermeye başlayacağız.
Yurtdışında uzay alanında yürütülen çalışmaların çok iyi düzeyde olduğunu belirten Kaplan, “Eğitim alırken o ülkelerin çalışmalarına imrenerek bakıyordum. Oradayken ‘Bizim ülkemiz neden yapamıyor?' diye soruyordum. Ben geldikten sonra Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Çok iyi işler yapmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Ay'a çıkma hedefini koyunca diğer ülkelere ‘Bu işte artık biz de varız' demiş olduk. Birkaç yıl içerisinde varlığımızı göstermeye başlayacağız.” ifadelerini paylaştı.