GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2021 14:00   Güncelleme : 30-11-2021 14:20

Vatandaş Panik Yapıyor!

Kayseri Anadolu Haber Gazetesi, Tarım Kooperatifi Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım ile görüşerek bir adetle sınırlandırılan yağ satışına açıklık getirdi.

Vatandaş Panik Yapıyor!

Kayseri Anadolu Haber Gazetesi'nin 30 Aralık tarihli baskısında yer alan ve marketlerde 1 adetle sınırlı olan yağ satışı için Tarım Kooperatif AŞ. Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım'ın açıklamalarına yer verdi.
Bir adetle sınırlandırılan yağ satışı için Genel Müdür Yıldırım, "Marketlerimizde fiyatlar çok rekabetçi, kuruluşa göre daha iyi, dolayısıyla toptancılar, stokçular, otel, restoran gibi çok ürün tüketen kuruluşlar fiyatlar çok iyi olduğu için marketteki tüm ürünleri alıp gidiyorlar. Bu durumda da perakendeci müşteriye ürün kalmıyor. Biz, burada yaşanan haksızlığı önlemek adına böyle bir yola başvurduk. Amacımız herkes faydalanabilsin" ifadelerine yer verdi.

"Ürünlerin hepsi köylümüzün emeği"
Her ürünü yeteri kadar köylüden aldıklarını ifade eden Yıldırım, "Hasat sezonunda tedarik ediliyor, stok noktasında da herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor" dedi. Yurt dışından hiçbir şekilde ithal hammadde almadıklarını belirten Bayram Ali Yıldırım, "Marketimizde satılan tüm ürünleri kendi köylü ve çiftçimizin ürünleri, emekleri. Biz direkt bütçesini alıp piyasaya arz ediyoruz". Ayçiçek yağında stoklarda az talep adına dengesizlik yok diyen Yıldırım, "Biz zaten hasat döneminde köylüden, çiftçiden almamız gereken ürünü alıyoruz. Örneğin biz bu sene 100-150 bin ton ay çiçeği aldık. Stoklarımız yeterli."

"Vatandaş Panik Yapıyor!"
Bayram Ali Yıldırım, yaşanan ekonomik koşullar ve ürünlere gelen zamlar nedeniyle, vatandaşın panik halinde olduğunu söyledi. Bununla beraber "Vatandaş aslında biraz panik yapmış durumda. İnsanlar normal zamanda bir teneke aldı yağı, şu anda üç teneke, dört teneke alıyorlar. Burada toptancıların aldığına ihtimal vermek istemiyorum ama bazen de birileri toptan alıma izin vermediğimiz için ailesinin bir kısım fertlerinin mağazalara göndererek fazla mal almak istiyor. Biz onlara engel olmak istiyoruz. Yoksa bizim son derece stoklarımız yeterli" ifadelerine yer verdi.

"Tekrar zam gelecek korkusu var"
Tüm Dünya'yı ve Türkiye'yi sarsan pandemi nedeniyle gıda arzında sıkıntı yaşandığını belirten Yıldırım, "İnsanlar normal zamanlardaki müşteri davranışıyla hareket etmiyorlar. Müşteriler biraz daha acımasız. Tekrar zaman gelecek korkusu var. Uygun fiyatlardan dolayı perakende müşterilerin de öyle bir talebi var. Bence panik yapımlarına gerek yok. Gerek tüm Dünya'da gerek Türkiye'de şu anda gıda stokları her zamankinden çok daha fazla."

"Büyük marketlere karşı biz varız"
Türkiye'nin her yanında yaygınlaşmaya başlayan Kooperatif Marketleri'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 büyük market zincirine savaş başlatması ile halkın yoğun yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Yıldırım, "Eskiden de bizim kemik bir müşteri portföyümüz vardı. Bizi bilen müşteriler çok fazla geliyordu. Cumhurbaşkanının Tarım Marketlerini 5 büyük markete karşı yaygınlaştırması ve mağazamıza giderek alışveriş yapması bize talebi birden bire artırdı. Ama biz hazırlıklıydık zaten. Biz normalde Cumhurbaşkanı'nın söylediği gibi yedi yüz tane mağazaya bu yılsonunda; martın sonunda da bin tane mağazaya ulaşacağız. Ona göre zaten çiftçiden, köyden ham madde aldık ve stoklarımıza koyduk. Kayseri'de şu an itibariyle 15 tane marketimiz var. Yılsonuna kadar da açmaya devam edeceğiz." dedi.