GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 16:15   Güncelleme : 20-11-2020 16:15

Ya istifa et, ya hesap ver !

Kayseri'de fabrika sahiplerinin oluşturduğu OSB’ne Sahip Çık Platformu bir basın toplantısı düzenleyerek, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan'ı ağır ithamlarla suçladı. Platform adına konuşan Bekir Okay Kiracıoğlu, OSB’deki yönetim anlayışını ve 6 yılda 200 Milyon Liralık borcu oluş şeklini gözler önüne serdi.

Ya istifa et, ya hesap ver !

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'de Başkan Tahir Nursaçan ve yönetim kurulu üyelerinin göreve geldiğinden bu yana geçen 6 yıllık süreçte 40 Milyon dolar nakit parayı harcayıp, ayrıca 200 milyon TL'de borçlanmasından ötürüf fabrika sahiplerinin oluşturduğu OSB’ne Sahip Çık Platformu bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda mevcut yönetimin yanlışları gözler önüne seren uzun bir açıklama yapıldı. Platforma destek veren birçok iş adamının da hazır bulunduğu toplantıda sözcü olarak konuşan Bekir Okay Kiracıoğlu, birçok konuyu tek tek dile getirirken, Nursaçan ve ekibinin müsrifliğine dikkat çekti.

Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrika sahiplerinin ceplerinden çıkan paralarla bu harcamaların yapıldığını söyleyen Kiracıoğlu, Nur Saçan ve yönetim kurulu hakkında bir çok konuda suç duyurusunda bulunulduğunu da ifade etti. Tek tek, madde madde tespit edilen yanlışlardan söz etmeye çalışan Bekir Okay Kiracıoğlu, 6 yılda kurumun nasıl 200 Milyon TL borca sokulduğunu anlattı.

MÜFETTİŞ RAPORUNA DİKKAT ÇEKTİ:
Sadece bir konu için Organize Sanayi bölgesini denetlemeye gelen müfettişin, gördüğü yanlışlardan ötürü hesap konusunda detaylı bir inceleme isteğiyle rapor doldurduğunu söyleyen Bekir Oktay Kiracıoğlu, bu şekilde devam ederse ileriki yıllarda OSB'nin batacağını ifade etti. Yolsuzluklarla ilgili net bir belgesi olmadığı için bu konuda kesin konuşmak istemediğini de söyleyen Kiracıoğlu, ''Biz OSB’de bir hırsızlık yolsuzluk vardır demiyoruz. Biz OSB’de müsriflik var, yönetememezlik var ve şu an çok ciddi bir şekilde borçlanmaya doğru giden Organize Sanayi Bölgemiz var'' dedi.

ZİMMETLİK HARCAMA:
Faturalarını Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yönetimi tarafından ödenen mobil hatlar üzerine, onlarca son model telefon alındığını ve bununda fatura üzerine ilave ettirilerek kuruma gider olarak yüklendiğine dikkat çeken Kiracıoğlu, bununla ilgili olarak müfettiş denetiminde bir rapor tutulduğu ve bu telefonları kullananlara zimmet çıktığını söyledi. Kiracıoğlu, bu denetimin kısa bireyi kapsadığını da ifade ederek, ''GSM şirketleri abonelerine, kendilerinde kalmaları karşılığında belli vaatler verir. Kimisi istenirse yüzde 20 indirim sunar. İstenirse de faturaya ek olarak mobil telefon. Bizim yöneticilerimiz 59 tane telefon almayı uygun görmüş. Yalnız Biz bunun 59 tane olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bin 600 tane hat var. Bin tane hattın olduğu yerde, müfettişlerin sınırlı sayıda inceleme yaptığını düşünüyoruz. Raporda, bu cep telefonlarının OSB kasasına yönetim kurulu tarafından geri iadesi istenmiş. Biz bu iadelerin, bugünkü dolar kurundan yapılmasını talep ediyoruz'' sözlerine yer verdi.

OSMANLI ODASI YETMEZ:
Nursaçan'ın yüz binlerce dolar harcayarak Osmanlı Odası yaptırdığına da dikkat çeken Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü Bekir Oktay Kiracıoğlu, Tarihimizin sadece Osmanlı’dan ibaret değil. Selçuklu dönemi de var. Atatürk dönemi de. Madem Kültür Bakanlığı’nın yaptığı işleri üstleneceğiz. Bu dönemler içinde bir yapılmasını bekliyoruz. OSB’mizin görevi, sanayicinin üretim yapabilmesini sağlamak ve maliyetlerini düşürmektir. Bizim kültür elçiliğine ihtiyacımız yok. Eğer kültür elçiliği yapacaksak Sayın Nursaçan il kültür müdürlüğüne atansın'' dedi. Nursaçan'ın, Osmanlı Odası'nın değer kazandığını söylediğini de ifade eden platform sözcüsü Kiracıoğlu, ''öyleyse kendisi bunu satın alsın'' yorumunda bulundu.

DÜĞÜN TAKILARI BELİRSİZ:
Bu zamana kadar tüm yönetim kurulu üyelerinin ve başkanlarının gittiği düğünlerde taktığı takıları her zaman cebinden taktığını söylerken Nursaçan ve ekibinin bunu hep kuruma gider gösterdiğini ifade etti. Ayrıca hangi düğünde kime ne takıldığına dair tek bir isim bile olmadığını ifade eden Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü Kiracıoğlu, bu durumun akıllarda soru işareti uyandırdığına dikkat çekti.

SAY SAY BİTMEDİ:
Yaklaşık 2 saat süren ve onlarca konuyla basın mensuplarını bilgilendirmeye çalışan Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü Bekir Oktay Kiracıoğlu, Dubai Projesi için taahhüt edilen ve 35 Milyon doları aşan bir harcamadan, müdürlere verilen fahiş maaşlara kadar birçok konuyu sıraladı. Ayrıca, Nursaçan'ın makam odasının 400 metrekare ile belki de en büyük makam odası olduğuna da dikkat çeken Kiracıoğlu, bu makam odasının fiyatının 350 bin dolar olduğuna da dikkat çekti.

ADAY DEĞİLİM AMA:
Kendisinin yanlışları söylediği gibi doğruları da dile getirdiğini ifade eden Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü Bekir Oktay Kiracıoğlu, amacının başkan adaylığı olmadığını fakat elzem bir durum olması halinde bu görevden de kaçmayacağını söyledi.

SİYASİLER UZAK DURSUN:
Organize sanayisinin üretim amacıyla kurulu olduğunu ve bu şekilde ilerlemesi gerektiğini ifade eden Kiracıoğlu, siyasilerden izin alınması yada bu kurumlara dahli olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü Bekir Oktay Kiracıoğlu, ne kendisinin nede platformun diğer üyelerinin asla bir siyasi idareci tarafından da yönlendirilmediğini sözlerine ekledi.