GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-08-2020 13:39   Güncelleme : 13-08-2020 13:47

Yeni kimlik kartlarının arka yüzünden hangi bilgiler var

Eski nüfus cüzdanlarının yeni çipli kimlik kartları ile değişimi devam ederken yeni kimlik kartı arka yüzündeki bilgiler merak konusu oldu.

Yeni kimlik kartlarının arka yüzünden hangi bilgiler var

Teknolojinin gelişmesi sonucunda güvenlik ihtiyacı önem kazanarak, günümüzde kimlik kartlarında da kendini göstermiştir. Güvenlik zafiyetini ortadan kaldırmak nedeniyle çipli kimlik kartlarına geçiş başladı. Yeni kimlik kartlarının arka yüzündeki bilgiler ise vatandaşlarda merak uyandırdı.

Yeni çipli kimlik kartlarımız, bürokratik anlamda pek çok engeli aşmamızı sağlayan hizmetleri kendi bünyesinde topluyor. Artık cebimizde üzerinde bilgilerimiz yazan mühürlü ve ciltli kağıtlar yerine, bilgilerimizi dijital veriler halinde saklayan kartlar taşımaya başladık. Akıllı kimlik kartının arka yüzünde anne ve baba adı, veren makam yani Türkiye İçişleri Bakanlığı ve diğer bilgilerin saklandığı çip bulunur. Çip kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle, köy, cilt numarası,  aile sıra numarası vb. kaydedildiği bölümdür. Kimliklerin belirlenmesinde parmak izi de önemlidir. Çünkü her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. Okul kayıt işlemlerinde, hastalık durumunda hastaneye başvurduğumuzda, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken kim olduğumuzun bilinmesi gerekir.

Vatandaşlık bilinci ve görevi olarak taşıdığımız kimliklerin ne işe yaradıklarını, nasıl alındıklarını ve kullanıldıklarını bilmemiz çok önemlidir.