GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2020 09:36   Güncelleme : 03-09-2020 09:48

Yeni yasaklar geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yapılan bilim kurulu toplantısının ardından bazı yasaklar ve tedbirler kapsamında yeni kararlar aldı.

Yeni yasaklar geldi

Kayseri İl Hıfzısıhha Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kararı çerçevesinde yeni önlemler aldı. Buna göre düğün salonlarında gerçekleştirilecek sünnet, kına, düğün veya after party gibi organizasyonların yasaklanması kararı alındı.

Kayseri Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan etkinliklerine müsaade edilmeyecek. Ancak nikâh merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikâhlara 1 saat süre verildi.

Nikâh merasimi şeklinde düğün veya nikâh yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulması karara bağlanırken, Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikâhlarda oyun oynanması/dans edilmesine ve toplu yemek verilmesi de dâhil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemesi kararlaştırıldı.

 

Kayseri İl Hıfzısıhha Kurulu açıklamasında “Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikâh törenlerine katılmasının yasaklanmasına, Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikâh törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilmesine, İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikâh merasimi şeklindeki düğün ve nikâhlarda, bu Genelge ile düzenlenen hususlar dışında İçişleri Bakanlığı’nın yukarıda yer alanlar ve tüm ilgili Genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesine, alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına Oy birliği ile karar verildi” cümleleri paylaşıldı.