GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2020 22:18   Güncelleme : 30-12-2020 23:14

Yılbaşı kutlamak günah mı

Yeni bir yıla girmeye sayılı günler kala, insanları ikiye bölen soru, yeniden akıllara geldi. Milyonlarca Müslüman, aynı soruyu soruyor..

Yılbaşı kutlamak günah mı

Felaketler yılı olarak anılan 2020'nin bitmesine sayılı bir süre kala, yeni yılın heyecanı vatandaşlarda farklı bir telaş yarattı. Bu heyecan ve yeni bir yıla girmenin sevinciyle geride kalacak olan ''felaketler yılı'' olarak bilinen 2020'den kurtulmanın da tatlı telaşı oluştu. Yeni yıla mutlu girmek isteyen milyonlarca insan, yılbaşını kutlamaya hazırlanıyorken, kuran da yeri olup olmadığı tartışılan ''yılbaşı kutlamanın günah mı?'' sorusunu son günlerde en çok sorgulanan ve cevabı aranan konu oldu.

31 Aralık gecesini 1 Ocak Sabahına bağlayan gece Miladi Takvim'de yılbaşı kavramı ile açıklanır. Yılbaşı kutlamak Batı ülkelerinde eskiden beri süregelen bir "kültür" olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılbaşı kutlamaları ülkemizde de maalesef batı ülkelerinde olduğu gibi erkek ve kadınların bir arada bulunduğu ve dans edip, oyunlar oynadıkları bir ortamı ifade eder. Ayrıca tombala, piyango gibi haram olan işler de Yılbaşı Gecesi'ne aittir. Bu kutlama kültürü de ülkemize batı ülkelerinden transfer edilmiştir. İslam da yeri olmayan yılbaşı, günah olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor.

Yılbaşı kutlamak günah mı?
Her yılbaşı Internet'te pek çok kişi, " Yılbaşı Haram mıdır? Yılbaşı kutlamak günah mıdır? gibi sözler aranmaktadır. Yılbaşı kavramı ülkemizde sıkça araştırılmaktadır. Yılbaşı, Batı ülkelerinin kültürlerinden gelme olması " ayet ve hadislerce" açıklanmış ve belirli hükümler konmuştur. Adetlerimize ve kültürümüze yeri olmamasına rağmen birtakım kesimler tarafından kutlanmaktadır. Empoze edilen yılbaşı kutlamaları dinimiz açısından hoş görülmeyen bir durum olup, kutlanması caiz değildir. Hak yoldan sapan, Allah’a isyan eden anlamına gelen fasık kimselere benzemek, Müslümanların imanını tehlikeye sokacak bir durumdur. Başlangıçta zihni daha sonrasında kalbi olarak tasdik ederek Müslümanların yılbaşı kutlaması yanlıştır. Çünkü Peygamber efendimiz (SAV), “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o onlardandır.” ( Ebu Davud, Libas, 4/4031)buyurmuştur. Kısacası Müslümanların başka kavimlere özenmesi tasdik edilmemiştir.