DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mahmut TURSUN
Mahmut TURSUN
Giriş Tarihi : 21-07-2021 12:22

Siyaset, Cesaret İster!

Ya mevcut sistem ya da "milletçe" bizler de bir hata/eksiklik var.

Toplumların sorunlarına çare, dertlerine derman olmayı hedefleyen siyaset alanında ana unsur "hiç kuşkusuz ki" ortak kararları alma ve uygulamaktır.

Dahası bir sanattır; siyaset!

Ekmeğini "Allah vergisi" sesi ya da yeteneğiyle kazanan sanat dünyasının "sokak ağzı ile" çalgıcı-çengici (!) seviyesine indirgendiği Türkiye gerçeğinde sanat üzerinden siyaseti konuşmak pek sağlıklı olmasa gerek.

Daha sade, daha anlaşılabilir gerçek ve de örneklerden Kayseri siyasetine, Kayseri'de siyasî anlayışa bir göz atıp, esasında "teğet" geçsek bile dünya ölçeğinde sanat olarak kabul gören siyasetin, şehrimizde de "en iyi kandıranın" kazanımı olarak karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

15 Temmuz ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi  sonrasında "ittifaklara" mahkûm edilen siyaset arenası içinde bulunduğu açmazlardan kurtulamazken, genelin bir yansıması olan bu mahkûmiyetin yereldeki karşılığı da "apaçık" halkın karşısında sırıtıyor.

Misal; "nam-ı değer" Ballı Virla Arsası...

Misal; "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tasarrufa gidin çağrısına rağmen" Melikgazi Belediyesi'nin "7 milyon liraya" dikmeye çalıştığı "çift başlı" kartal anıtı...

Şehrimizin dijital yüzü ETv Kayseri ekranlarında her fırsatta dile getirdiğimiz, kamu vicdanını yaralayan, toplum nezdinde izahata muhtaç ne kadar konu varsa "iktidarı-muhalefetiyle" tüm siyasiler "derin" bir sessizlik içinde.

Neden?

Suskunluktaki bu ittifak kardeşliği (!) ne anlam ifade ediyor?

Toplumun menfaatine olacak konularda "konuşması gerekenlerin sustuğu" bir tabloyu nasıl adlandırmalıyız?

İşvereninden aldığı 2 bin 825 liralık asgari ücret ile hayatta kalmaya çalışan yurdum insanına; "Hakk'tan, adaletten, eşitlikten uzak" bu sessiz orkestra mı (!) derman olacak?

Yanlışa yanlış, doğruya doğru diyemeyen, vatandaşının gerçek gündemine inemeyen, yüreğine dokunamayan, sorunları ile hemhâl olamayanlar; milletimiz nefes alamıyor, nefes!

Kişisel hırslarınız, koltuk sevdanız, gözünüzü karartan "siyasî" aşkınızdan yanıbaşınızdaki yurdum insanını göremiyor, duyamıyorsunuz.

Biz ekmek diyoruz, siz arsa dağıtıyorsunuz!

Biz insan onuruna yakışır bir yaşam diyoruz, siz bir anıt hayaliyle milyonları savuruyorsunuz!

Biz güzelim yurdum insanının yüreklerine dokunun diyoruz, siz millete tepeden bakıp görmezden-duymazdan geliyorsunuz!

Velhâsıl biz diyoruz ki; sandık gelecek, sandık...

Siz ne diyorsunuz?

NELER SÖYLENDİ?
@
Mahmut TURSUN

Mahmut TURSUN

DİĞER YAZILARI Siyaset, Cesaret İster! 21-07-2021 12:22
ARŞİV ARAMA