Sanayi üretimi yıllık %0,7 azaldı Sanayi üretimi yıllık %0,7 azaldı

Yeniden başkan seçilen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ'a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, önemli açıklamalarda bulundu.

BAĞLAMIŞ SORULARI YANITLADI:
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, bir kez daha Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevine seçilen Metin Kösedağ'a nezaket ziyaretinde bulundu. Gazetecilerin de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Kösedağ'ı yeniden seçilmesinden ötürü tebrik eden Bağlamış, medya ile birlikte iştirali çalışmaktan ötürü de memnun olduğunu ifade etti. Nezaket ziyaretinde karşılıklı iyi dilek temennilerinin ardından gazetecilerin Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarları ve kurbanlık hayvan satışlarıyla ilgili soruları yanıtlayan Balamış, fiyatların düştüğünü ifade etti.

BÜYÜKBAŞ HİSSESİ 25-30 BİN:
Üreticilerin hayvanları yüksek satmak gibi bir beklentisi olmadığını aktaran Başkan Bağlamış, “Vatandaşlarımız bu yıl fiyatla alakalı biraz tepkililer. Ancak üreticilerimiz noktasında fiyatta bir olumsuzluk yok. Biz 25-30 bin TL bandında büyükbaş hissenin fiyatını açıklamıştık. Ortalama 40 kilo bandında bir kurban eti 24-25 bin TL’ye tekamül ediyor zaten. Kasaplarımızda satılıyor görüyoruz. Yani mevcut karkas fiyatı yüzde 10-15 gibi üzerinde kurbanlık satışı oluyor. Ancak vatandaşlarımızın aldığı maaş kurbanlığa yetmediği için bunun üreticilerden kaynaklandığını düşünüyorlar. Ancak üreticilerin vatandaş nezdinde yüksek satılsın gibi bir beklentisi yok. 15 gün öncesinde 50 TL gibi karkas fiyatları düşmüştü. Şu anda yeniden toparlamaya başladı. Üreticilerimiz hiçbir zaman kurban döneminde et fiyatından çok yüksek fiyatlarda kurban satışı arzulamıyor” şeklinde konuştu.

ZENGİN YİYECEĞİ:
Ülkemizde sucuk ve pastırma fiyatları hakkında da açıklama yapan Bağlamış, ''Açık söyleyim. sucuk ve pastırma artık lükse girdi. Herkesin yiyebileceği bir ürün olmaktan çıktı. Kilosu Bin 500 - bin 600 liraları bulan bir ürüne herkesin ulaşması mümkün değil. Satışı az. Ama fiyatları asla düşmez. Yakında gelecek olan gurbetçilerimizle birlikte pastırma-sucuk satışları da artacaktır'' dedi.

Editör: Haber Merkezi