GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2023 10:26

2023 Anneler Günü Hangi Tarihe Denk Geliyor?

Anneler Günü'ne günler kala Anneler Günü'nde plan yapacak olanlar, annelerine hediye alacak olanlar 2023 'Anneler Günü'nün ne zaman olduğunu merak ediyor. 2023 de anneler günü ayın kaçında kutlanacak?

2023 Anneler Günü Hangi Tarihe Denk Geliyor?

2023 Anneler Günü Hangi Tarihe Denk Geliyor?


Anneler günü annelerin özel olduğunu hissettirmek anmak ve onurlandırmak için özel bir gündür. Anneler günü her ülkede farklı bir tarihte kutlanmaktadır. Ülkemizde Anneler Günü her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmaktadır. 

14 mayıs 2023 tarihinde kutlanacak olan anneler günü bu yıl Cumhurbaşkanı Seçimi Ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimiyle aynı gün gerçekleşecek.

 

Anneler günü nasıl ortaya çıktı?


Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla Anneler günü geleneği başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. 


ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.  
1914 yılında ABD Başkanı Woodrow Wilson'un anneler gününü resmi olarak kutlanmasına karar vermesiyle genişledi. 

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz