GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2023 12:52

Ataş'tan ''Ekmeğe Zam'' Açıklaması

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Adayı Dursun Ataş, asgari ücretle ilgili konuştu.

Ataş'tan ''Ekmeğe Zam'' Açıklaması

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Adayı Dursun Ataş, Kayseri'de ekmeğe zam yapıldığını ve seçimden sonra uygulanacağını söyledi. Ataş, asgari ücretle ilgili olarak da, “Asgari ücret ortalama maaş haline geldi, bu doğru değil” dedi.

Asgari ücretin devletin cebinden çıkmadığını ifade eden Dursun Ataş, “Asgari ücret Türkiye’de en az seviyede verilmesi gereken bir maaş. Avrupa ülkelerinde asgeri ücret yüzde 10’u geçmezken, bizim ülkemizde asgari ücretle maaş alanların sayısı yüzde 46’larda. Bu ortalama maaş haline geldi. Bu doğru değil. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Bunu yaparken de asgari ücret devletin cebinden çıkmıyor. Hatta asgari ücretine kadar artırırsanız devletin hazinesine giriyor ve bu arada da insanlar yükseldiği için işçi çalıştıramaz hale geliyor. Buna da önerimiz vardı. İşçilerin maaşlarından doğan vergilerin kesinlikle düşürülmesiydi ve bunu da işverene yansıtmamaktı. Diğer çalışanlarında asgari ücret kadar olan bölümünden vergi alınmamasıydı. Asgari ücretli şuanda para biriktiremiyor. Aldığı gibi harcıyor, dolaylı vergilerle tekrardan devletin kasasına vergi olarak geri dönüyor. Bunun defalarca teklifini verdik ama kabul edilmedi. Kesinlikle şuan ki ücret olmamalı. Şuan ki ücretin çok çok üzerinde olmalıdır. İşvereni de zorlamadan, gerekli kolaylıklar sağlanarak yapılması gerektiğini düşünüyoruz” sözlerinde bulundu.

Ataş, fırıncıların şuanda para kazanamadığını belirterek şunları söyledi: “Kayseri’de bugün ekmeğe zam yapıldı. Geçen hafta Esnaf Odası ekmek fiyatını belirledi, gönderdi. Sonra telefon edip, “seçime kadar uygulamayın” dediler. Bunları bilmeden konuşmam, belgesiz de konuşmam. Belediye başkanı olarak ben fırın çalıştırmış insanım. Çok büyük borçla devralıp, hiçbir borç bırakmadan devam ettirdim. Şuanda çalışan işçilerde o şirket üzerinden çalışıyor. Ekmeğin maliyeti içerisinde un sadece yüzde 30’unu karşılar. Diğer kalan kısımlarda mayası, tuzu, ateşi, işçisi, sigortası da diğer maliyetleri karşılar. Fırıncılarda bugün ‘kazanamıyoruz’ diyor.”

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz