GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2023 12:23

Bakan Akar Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de öğrencilerle bir araya geldi.

Bakan Akar Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Akar, beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Milli Savunma Bakanlığı Dijital Gösterim Merkezi’ni ziyaret etti. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerli ve milli silahları inceleyen Bakanlar Akar ve Nebati, daha sonra spor müsabakaları ve akademik alanlarda başarı sağlayan öğrencilerle Merkez’de bir araya geldi.

Hulusi Akar, Kayseri'de bir araya geldiği öğrencilere eğitim hayatlarında başarılı olmalarını, kitap okumalarını ve çok çalışmalarını isteyerek, 'Derslerini çalışan, kitabını okuyan, kimseye zararı olmayanlara hemen 'inek' diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerek' dedi.

Sözlerine Şırnak’ta şehit olan iki asker ile Tel Abyad’da şehit düşen iki polis başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileterek başlayan Bakan Akar, gençlerin ve onlara yapılan yatırımların önemli olduğunu belirtti. Gençlere yapılan yatırımın ülkenin geleceğinin teminat altına alınması anlamına geldiğini ifade eden Akar, gençlerin de eğitim ve öğretim hayatlarını başarıyla tamamlamalarının önemini dile getirdi.

Düzenli ders çalışan, kitap okuyan öğrencilere geçmişten bu yana ‘inek’ lakabının takıldığını belirten Bakan Hulusi Akar, "Derslerini çalışıyor, kitabını okuyor, kimseye zararı yok ama hemen ’inek’ diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerekiyor. Bizim eğitim dediğimiz konunun temel aracı okumak. Okuma olmadan bir yere varmamız, bilgi sahibi olmamız mümkün değil. ’Ben bilirim’ anlayışından kurtulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Artık soru çağının yaşandığını, soru sorabilmek için de bilgi sahibi olunması gerektiğini belirten Akar, gençlere ‘öğrenmek için çekinmeden soru sormaları’ tavsiyesinde bulundu. Yerlilik ve millilik konusuna da vurgu yapan Akar, "Her konuda yerli ve milli olmaya dikkat edeceğiz. Ait olduğumuz toplumun değerlerine sahip çıkacağız" ifadesinde bulundu.

Son dönemde yapılan yerli ve milli üretim TCG Anadolu ile TOGG örneklerini veren Hulusi Akar, "Bazıları bunlarda eksik buluyor, eleştiriler yapıyor. Bunlar çok yanlış. Biz yaptık, bunları üretmeye başladık. Tabii ki bu şekilde kalmayacak ve gelişecek. ATAK-1 helikopterini yapmıştık şimdi ATAK-3’e geçtik. Her versiyon bir öncekinden daha ileri gidecek. Bundan dolayı yerli ve milli olarak ürettiğimiz silahımıza, aracımıza sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuzu unutmayacağız" sözlerini kullandı.

Gençlerin öğrenilmiş çaresizlikten uzak durması gerektiğini, bunun için de çok okumaları, çalışmaları ve araştırmaları gerektiğini vurgulayan Bakan Akar, öğrencilerden hayallerinin peşinden koşmalarını ve hayatlarını planlamalarını istedi. Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda kişilikli ve kimlikli politikalarıyla bir özne haline geldiğini belirten Akar, "Özellikle Balkanlar’da, Kafkasya’da, Ortadoğu’da, Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin olmadığı bir denklem yaşayamaz. Savunma, güvenlik, diplomasi, ekonomi ve sosyal bakımdan böyle bir noktadayız. Bunun daha ileri gitmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyerek belirtti.

"Bizim teminatımız sizlersiniz" diyen Bakan Hulusi Akar, bunun için gençlerin kendilerini iyi yetiştirmelerinin önemini dile getirdi. Gençlerden mücadele etmekten asla vazgeçmemelerini de isteyen Akar, rehavete kapılmadan, artan bir şiddet ve tempoda, azim ve kararlılıkla çalışmayı sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz