GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 19:44

Boydak Holding Davasında 35 Şirkete Ait Hisselerin Müsaderesi Onandı

Yargıtay, Boydak Holding davasında eski yöneticiler hakkında kararını verdi.

Boydak Holding Davasında 35 Şirkete Ait Hisselerin Müsaderesi Onandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen, aralarında Boydak Holding A.Ş, Merkez Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İstikbal Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin de olduğu 35 şirkete ait hisselerin müsaderesine hükmedilmesi onaylandı. 

3. Ceza Dairesi, Memduh, Hacı, Şükrü, Mustafa, Bekir, İlyas ve Erol Boydak ile Murat Bozdağ'a 7 ile 18 yıl arasında “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlarından verilen mahkumiyet hükümlerini de onayladı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında "Boydak" Holding yöneticileri, "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlarından Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesince yargılandı.

Mahkeme, 12 Temmuz 2018'de eski Boydak Holding üst yöneticisi Memduh Boydak'a "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 18 yıl hapis cezası verdi. Holdingin eski yöneticileri Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ'a "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6'şar ay, eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak'a aynı suçtan 11 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verilmesine karar verildi. Eski holding yöneticisi Şükrü Boydak'a ise "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Memduh, Hacı, Şükrü, Mustafa, Bekir, İlyas ve Erol Boydak ile Murat Bozdağ’ın holding ve şirketlerde bulunan hisselerinin müsaderesini kararlaştırdı.
 
İstinafın kararı temyiz edildi ve dosya Yargıtay'a gitti. 3. Ceza Dairesi, dosyayla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı. "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlarından yargılanan sanıklar hakkında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen hükümleri hukuka uygun buldu.

Verilen Kararda, "FETÖ/PDY'nin gelir kaynakları somut dosya ve örgütle irtibat ve iltisakı tespit edilen sanıklar bakımından birlikte bir değerlendirme yapıldığında sanıkların sahip olduğu ekonomik değerleri örgüt faaliyetine özgüledikleri ve suç islenmesine tahsis ettikleri, örgütün finansmanında ODAK konumuna geldiklerini söylemek isabetsiz olmayacaktır" ifadelerine de yer verildi.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz