GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2023 16:35

Cep Herkülü unutulmadı

Dünya Halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu, vefatının 6. yılında unutulmadı.

Cep Herkülü unutulmadı

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluklarıyla sayısız gurur yaşatan millî halterci Naim Süleymanoğlu, vefatının 6. yılında unutulmadı.  Bugün aramızdan ayrılalı 6 yıl olan Cep Herkülü, sevenleri tarafından unutulmuyor. 
Peki kariyeri boyunca sayısız başarıya imza atan Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu kimdir?

Naim Süleymanoğlu
Bulgaristan'ın Kırcaali kentinin Ahatlı köyünde 23 Ocak 1967'de dünyaya geldi. Spor hayatına öce yüzmeyle başladı. Sovyetler Birliği'nde ki görevli spor Müfettişleri tarafından keşfedilerek 10 yaşında halterle tanıştı. Daha sonra Bulgaristan Genç Milli Takımı'na girdi. Ancak kendi deyimiyle Türk olduğu gerekçesiyle 1 ay sonra takımdan çıkarıldı. Başka bir okula yazılan Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Şampiyonasında 20. oldu. Bu başarısından sonra 2 ay sonra tekrar Bulgaristan Milli takıma girdi. Sonrasında Bulgaristan şampiyonu oldu. İlk başarısına ise Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda sahip oldu. Henüz 16 yaşındayken İlk dünya rekorunu kırdı.

Kendi ağırlığından 3 kat fazlasını kaldırdı
Hafif siklette, kendi ağırlığından 3 kat fazla ağırlığı kaldırarak adından söz ettirdi ve 1984, 1985, 1986' da dünya da Yılın Haltercisi seçildi.

İsmi değiştirildi
O dönem Bulgar Hükumetinin Arap ve Türk isimlerini Slavlaştırması sonucunda ismi değiştirilerek Naum Shalamanov olarak kayıtlara geçti.

3 Yılda 62 Rekor
1983-86 yılları arasında 62 rekor kırdı. Dünya ve Avrupa şampiyonu oldu. 60 kiloda yarışarak koparmada 152.5, silkmede 190, toplamda 342.5 kilo kaldırarak 9 dünya ve 5 olimpiyat rekoru kırdı. Nam-ı diğer ‘Cep Herkülü’ Türkiye’ye olimpiyat oyunları tarihinde güreş
dışındaki ilk altın madalyasını kazandırdı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın devreye girmesiyle ana vatana döndü ve ismi Naim Süleymanoğlu olarak değiştirildi.Spor otortelerne göre tüm zamanların en iyi haltercidi olarak 1988 yılında Tme dergisine kapak olan 10 Türk arasında yer aldı.
Cep Herkülü olarak bilinen ve sayısız başarılara imza atarak tarihe geçen Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017'de hayatını kaybetti.
 

Kardelen ErdemirKardelen Erdemir