GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-05-2023 12:54   Güncelleme : 11-05-2023 13:02

Deprem Sonrası Oldu! Kayseri İlk Sırada...

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Kayseri'de dikkat çeken değişim...

Deprem Sonrası Oldu! Kayseri İlk Sırada...

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında konut satışlarında yeni gelişme. Depremler sonrası konut satışları yeniden başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geride bıraktığımız ayda ülke genelinde yapılan konut satışlarının yüzde 8,80’i afet bölgelerinde gerçekleşti. Bu illerin başında ise Kayseri'nin yer alması dikkat çekti. Kayseri'yi, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri takip etti. TÜİK verilerine göre Depremden etkilenen illerde konut satışlarının en çok yaşandığı şehir 2 bin 79 ile Kayseri oldu.

Kayseri de Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer aldı. Hasarlı yapıların da ortaya çıktığı Kayseri'de vatandaşlar uzun süre deprem korkusu yaşadı. Her artçı sarsıntıda kendini sokağa atan vatandaşların konut tercihleri de bu nedenle değişti.

Vatandaşlar, artık yüksek katlı binaları değil, müstakil evleri tercih ediyor. Vatandaşın konut tercihindeki değişimin ilerleyen aylarda inşaat sektörünü de yeniden şekillendirmesi bekleniyor.
Depremden etkilenen diğer illerde olduğu gibi Kayseri'de de müstakil evlere yönelik ilgi arttı. İlginin olması ile birlikte villa ve arsa fiyatları da dikkat çeken oranda arttı.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz