GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2023 13:07

Eş ve Evlat Acısını Yaşam Merkezinde Unutmaya Çalışıyor

Tüm ailesini kaybeden Müjgan Özbarutçu, Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi'ndeki etkinliklere katılarak hayata tutunuyor.

Eş ve Evlat Acısını Yaşam Merkezinde Unutmaya Çalışıyor


Kayseri'de eşini ve evlat edindiği kızını kaybettikten sonra tek başına kalan 78 yaşındaki Müjgan Özbarutçu, Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi'ndeki etkinlikler yardımıyla hayata tutunuyor.

İstanbul'da yaşayan ve 1964'te evlenerek Kayseri'ye gelin gelen Özbarutçu, çocuğu olmadığı için kaynının 3,5 aylık bebeğini evlat edindi. Eşi Metin Özbarutçu'yu 1986 yılında kalp krizinden, İngilizce öğretmeni 40 yaşındaki kızı Aliye Özbarutçu'yu apandisinin patlaması sonucu 2014'te kaybeden Müjgan Özbarutçu, tek başına kaldı.Özbarutçu, bir yakınının yönlendirmesi ile haftada 2 gün evinden alınarak getirildiği Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi'nde yaşama tutunuyor. Burada arkadaş edindiği yaşıtlarıyla dertleşen Özbarutçu, aralarında tiyatronun da bulunduğu çeşitli etkinliklere katılarak acılarını unutmaya çalışıyor.

Hayırseverliği ile de bilinen Müjgan Özbarutçu, merkez açılmadan önce de belediye yetkililerinin kendisini sık sık evinde ziyaret ederek yalnız bırakmadığını söyledi. Her türlü imkana sahip yaşlı yaşam ve dayanışma merkezinde fizyoterapist ve psikiyatristin de bulunduğunu anlatan Özbarutçu, yürüyemediği için yakın zamanda dizine protez takıldığını ifade etti.

Merkez Koordinatörü Seval Genç'in kendisiyle yakından ilgilendiğini belirten Müjgan Özbarutçu, "Seval Hanım benim meleğim. Ameliyat geçirdim yakın zamanda. Üç, dört ay oluyor. Yanımdan ayrılmadı. İşinden fırsat buldukça yanımdaydı. Yemeğimi getirdi, ilgilendi. Hastaneden çıkınca özel bakımevine yatırdı. Orada bir ay kaldım. Ondan sonra evime geçtim. Bu merkez çok güzel. Yapanlardan, sebep olanlardan Allah razı olsun. Seval Hanım benim evladım. Kızım gittiyse Seval Hanım var diyorum. Öyle muhteşem bir kadın" dedi.

Özbarutçu, merkeze gelmeye başladıktan sonra hayatının değiştiğini vurgulayarak, "Perşembe ve cuma günlerini iple çekiyorum. Bazen Seval Hanım'a bunaldım, beni alın diyorum. Sağ olsun alıyorlar. Geliyorum, burada vakit geçiriyorum. Hayatımda çok şey değişti, yalnızlıktan kurtuldum. Bir amacın oluyor. Arkadaşlarla bir araya geleceğim, görüşeceğim diye büyük bir heyecanla bekliyorum" sözlerinde bulundu.

Koordinatör Seval Genç de merkezdeki kadın misafirlerin hepsinin kendileri için anne kıymetinde olduğunu söyledi. Evde bakım hizmetlerine 2017'de başladıklarında Özbarutçu'nun ilk tanıştıkları kişi olduğunu belirten Genç, "O gün bugündür hiçbir şekilde bağımız kopmadı. Yalnız olduğu için daha çok ilgi gösteriyoruz. Tüm yaşlılarımızda olduğu gibi aramızda duygusal bağ da oluştu. Müjgan teyze beni evlat yerine koyuyor, ben de anne yerine koyuyorum" ifadelerini kullandı.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz