GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 10:45   Güncelleme : 24-01-2023 11:06

Harun Dindar; "Vatandaşlarımızın doğaya karşı duyarlı olmasını istiyoruz"

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Harun Dindar vatandaşların doğaya karşı duyarlı olmalarını istedi.

Harun Dindar;

Harun Dindar, Kayseri’nin bulunduğu konum itibariyle önemli bir yere sahip olduğunu, kentte görülen 3 ana iklimin bitki ve hayvan çeşitliliğine yansıdığını şehrin ulusal öneme sahip sulak alan konusunda zengin olduğunu belirti. Dindar, Çevre Kanunu Sulak Alanlar Yönetmeliği çerçevesinde birçok proje yaptıklarını söyledi.

Müdür Dindar Kayseri’nin 3 tane büyük iklimin merkezi olduğunun altını çizerek şunları söyledi: "Müdürlük olarak Kayseri içerisinde Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde işlemlerimiz yürümekte, Tayvanları Koruma Kanunu yine sorumluluk alanımızda. Bunun yanı sıra Çevre Kanunu Sulak Alanlar Yönetmeliği çerçevesinde özellikle yaptığımız işlemler var. Yine kurumumuzun adından da anlaşılacağı üzere Milli Parklar Kanunu çerçevesinde çalışmalarımız mevcut. Kayseri ilimiz geniş bir yüzölçümüne sahip. Aynı zamanda bulunduğu konum itibariyle de önemli konuma sahip bir ilimiz. 3 tane ana büyük iklimin merkezi sayılabilecek bir yerde. Akdeniz iklimini de Sibirya iklimini de, İran-Turan dediğimiz iklimi de yansıtıyor. Dolayısıyla bu iklimlerin çakıştığı noktada bulunması dolayısıyla da bunlar bitki ve hayvan çeşitliliğine yansıyor. Bu yansımanın sonucunda da başka illere kıyasla korunan alanlarımızın sayısında artış oluyor. Bildiğiniz gibi ilimiz sınırları içerisinde Aladağlar Milli Parkı ve Sultan Sazlığı Milli Parkımız var. Bunun yanı sıra Derebağ Şelalesi Tabiat Parkımız var. Sulak alan yönünden de fakir bir il sayılmayız. Hürmetçi Sazlığımız var, Tuzla Palas Sulak Alanımız var. Bunlar, ulusal öneme haiz sulak alanlarımız. Birçok kuş türünü bünyesinde barındırıyor." 

Hürmetçi sazlığının pek çok kuş türüne ev sahipliği yaptığını belirten Harun Dindar, "Hürmetçi ve Tuzla Palas Sulak Alanımızda her sene olduğu gibi bu yıl da kış ortası kuş sayımlarını gerçekleştirdik. Özellikle Hürmetçi’den bahsetmek istiyorum. Şehre bu kadar yakınlığıyla beraber zengin bir kuş türü popülasyonuna sahip. Sultan Sazlığı’nda çıplak gözle göremediğimiz birçok kuş türünü Hürmetçi’de görme şansına sahibiz. Sultan Sazlığı’nda flamingoları görmek için epey bir yol katetmek gerekiyor ama Hürmetçi’ye gittiğimiz zaman bunları çok rahat görebilmemiz mümkün" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan doğaya karşı duyarlı olmalarını da isteyen Müdür Harun Dindar; "Doğa koruma konusu tüm dünyada önem arz eden bir konu. Özellikle küresel ısınmanın getirdiği birtakım sonuçlar var. Dolayısıyla bu doğayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan emanet aldık. Bu bilinçle vatandaşlarımızın doğaya karşı duyarlı olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz