GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2023 13:50

İngiliz Dergi 14 Mayıs Seçimlerini Kapağına Taşıdı

İngiliz The Economist dergisi kapağına Türkiye'deki 14 Mayıs seçimlerini taşıdı.

İngiliz Dergi 14 Mayıs Seçimlerini Kapağına Taşıdı

‘2023'ün en önemli seçimi. Türkiye ve demokrasinin geleceği’ başlıklı haberde, “Yeni hükümet Batı'yla hasarlı ilişkileri tamir edecek" değerlendirmesi yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla skandal dergi kapağına tepki gösterdi.

Milli iradeye parmak sallanmasına izin verilmeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, milli iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı'yla inşallah tüm bu diplomatik başarıları zirveye taşıyacağız” dedi.

Erdoğan, Diplomatların da gayretleriyle öz güveni yüksek, girişimci ve insani bir dış politika pratiğinin hayata geçirildiğini belirterek şunları söyledi: “Polisimizi, askerimizi, sivillerimizi alçakça şehit edenlere terörist diyebilmek için Batı'nın gözünün içine bakanlar bilmezler. Artık siyasi, diplomatik ve askeri hamleleriyle terör örgütlerine dünyayı dar eden bir Türkiye var. İşte sahada ve masada güçlü Türkiye'nin hikayesi. Ülkemiz, üç kıtanın kalbi konumundaki jeopolitiğine rağmen yıllarca tek eksenli bir dış politikayla yönetildi. Boraltan Köprüsü faciasında can kardeşlerini göz göre göre katillerine teslim eden pısırık zihniyete son verdik. Dış temsilcilik sayımızı 163'ten 260'a çıkartarak dünyanın en geniş diplomatik ağına sahip 5 ülkesi arasına girdik. TİKA, YTB, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ile soydaşlarımıza ve yurt dışında yaşayan 7 milyon insanımıza kucak açıyoruz. Kıbrıs Türklerinin, Türk dünyasının ve Balkanlar'daki Evladı Fatihan'ın hakkını kararlılıkla savunuyoruz. Libya'da, Suriye'de, 30 yıllık işgalin ardından azat edilen Karabağ'da olduğu gibi gerektiğinde tüm imkanlarımızla kardeşlerimizin yanındayız. Esir takası ve tahıl koridoru anlaşmalarıyla bölgesel krizlerin çözümüne katkı sunuyoruz. Tarihi şanlı zaferlerle dolu bir devlet olarak uluslararası sistemde hak ettiğimiz yere geliyoruz. Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, milli iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı'yla inşallah tüm bu diplomatik başarıları zirveye taşıyacağız.”

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz