GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2023 17:47

Milli Gururun İsmi Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Muharip Uçağın adının 'KAAN' olduğunu açıkladı.

Milli Gururun İsmi Belli Oldu!

İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Muharip Uçağın adının "KAAN" olduğunu açıkladı. Erdoğan, “Bugün savunma ve havacılık alanında tarihi günlerimizden birini daha yaşıyoruz” dedi.

İstikbalin sembolü olan neticelere bugün ulaşdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık karada, denizde ve denizaltında, havada, uzayda her alanda varız. Gazi Mustafa Kemal'in 'İstikbal göklerdedir' diyerek işaret ettiği istikbalin sembolü olan neticelere bugün ulaştık. Onun için bugün 'İstikbal' diyoruz. Milletimizin canına kasteden DEAŞ'ından PKK, PYD, YPG'sine kadar eli kanlı terör örgütlerinin hiçbirine nefes aldırmıyoruz, aldırmayacağız. Önümüzdeki dönemde de istihbarat teşkilatımız, Silahlı Kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamızla terör örgütlerinin inlerini başlarına geçirmeyi sürdüreceğiz. Milli muharip uçağımızın ismi KAAN'dır. İsim babası da Devlet Bey'dir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Hürjet’in F-16’ların yerine geçebileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye güçlendikçe bölgemizde ve dünyada barışın, adaletin, hakkaniyetin kökleştiğini hep birlikte göreceğiz. Çok yakında Hürjet, Hava Kuvvetlerimiz envanterine katılacak. Hürjet'i, TCG Anadolu Gemimize de konuşlandıracağız. Hürjet, kendi silahlarımız ve kendi radarlarımızla donatılarak kısmen F-16'larımızın da yerine geçilebilecek. (Milli Muharip Uçak KAAN) Bu uçağı, ülkemizin mühendisleri yapacak, ülkemizin pilotları uçuracak.”

Yakında Nijer ve Çad'a ilk ürünlerinin verileceğini vurgulayan Tayyip Erdoğan, “Dünyada bu sınıfta helikopter üretebilen üç ülkeden biri haline geldik. Birkaç yıl içinde tüm testlerini tamamlayıp, üstün performansıyla KAAN'ı Hava Kuvvetlerimize teslim edeceğiz." ifadelerini kullandı. Dost ve müttefik ülkeler için üretimine başladığımız Hürkuş şimdiden uluslararası bir platforma dönüştü. Yakında Nijer ve Çad'a ilk ürünleri veriyoruz. Dünyada bu tipte beşinci nesil savaş uçağı üreten 5 ülkeden biri olacağız. Çok önemli görevler üstlenecek ANKA-3 muharip insansız savaş uçağımız da önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapacak” diye konuştu.

 

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz