GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-05-2023 13:07

Nokta Tartışmasına Son Nokta… Karar Ne?

14 Mayıs seçimleri öncesi 225 oy pusulasının hatalı çıkmasının ardından nokta tartışmasına YSK son noktayı koydu.

Nokta Tartışmasına Son Nokta… Karar Ne?

Cumhurbaşkanı seçimi için Hollanda'ya gönderilen oy pusulalarının bir 'nokta-leke' olduğunun fark edilmesinin ardından İYİ Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Öztürk, Kurul'a başvurdu.

YSK, 298 sayılı kanunda, “Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılmaması oy pusulasını geçersiz kılmaz” denildiğini belirtti.

Öztürk, “oy pusulaları veya zarfların tamamının veya bir kısmının üzerinde leke veya mürekkep izi bulunması halinde pusulanın ve zarfın geçerli olup olmayacağı” yönünde görüş istedi.

Talebi görüşen Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un, 98. ve 101. madde hükümleri açık olduğundan bu konuda “görüş verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

298 Sayılı Kanun'un 98. maddesi, “Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır” hükmünü içeriyor.

101. maddesi ise "Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması. 2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması. 3. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması." diyor.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz