GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 11:08

Özhaseki, Aday Olmayacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mehmet Özhaseki, Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi hakkında konuştu.

Özhaseki, Aday Olmayacak

Mehmet Özhaseki, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Özhaseki, 3 dönemlik biri olduğunu, şahsi hedefinin bir kere daha aday olmamak olduğunu belirtti.

Başkan Yardımcısı Özhaseki, parti vitrininin nasıl yenileneceği hakkında yaptığı konuşmada; “Teşkilatların, kadın ve gençlik kollarının görüşleri alınıyor. Hem mevcut vekillerin durumu hem de o ilde kimlerin vekil olarak görülmesi istendiği soruluyor. Temayül yoklamaları yapılıyor. Her ilde anket çalışmaları sürüyor. Açık uçlu soru soruluyor. 'Kimi vekil görmek isterseniz?' sorusu yöneltiliyor. Yine illerdeki çalışmalarda, mevcut milletvekillerinin çalışmaları da sorular arasında yer alıyor” dedi. 

AK Parti'de yenilenme arzusunun her zaman en üst seviyelerde olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Genelde yüzde 60 oranında bir yenilenme olur. Tecrübeli isimlerden de kalacaklar olacaktır. MYK'da benden yaşlı bir iki kişi vardır. Gerisi hep genç isimler. Şahsi fikrim; yüzde 60-70 oranında partide yenilenme bekli-yorum. Bence bu oran şu yüzden gerekli: Seçmende yeni yüz beklentisi her zaman vardır. Teşkilatlar için önemlidir. Yenilenme olunca önlerinin açıldığını görürler. 'Ben de vekil ola- bilirim' derler" ifadelerini kullandı.

Mehmet Özhaseki, hedefinin milletvekili seçimlerinde yeniden aday olmamak olduğunun altını çizerek şunları söyledi; “Ben de üç dönemliklerden biriyim. Benim şahsi hedefim bir kere daha aday olmamak. Şahsi kanaatim kural işletilmeli. Cumhurbaşkanı 3 dönemliklerden bazı isimlerle çalışmak isterse, elbette ki takdir kendilerinin. Eğer siyaseti gelir kapısı yerine, hizmet kapısı olarak görüyorsak, illa vekil olmak gerekmiyor. Dışarıdan da hizmet verilebilir. Örneğin biz ailece vakıf kuracağız. Şehrimizdeki ya da dışarıdan gelen dar gelirli öğrencilere burs vereceğiz. Ben bu vakıfla uğraşacağım.” 

İl ve belediye başkanlarından vekil olmak isteyen çok kişi olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Genel prensip itibarıyla belediye başkanlarına 'İstifa etmeyin' diyoruz. 3-4 dönemdir belediye başkanlığı yapanlardan vekil olması uygun bulunanlara zaten söylenecektir. Bunlar da bir elin parmaklarını geçmez” sözlerinde bulundu.

Özhaseki, gençlerin karakterini şekillendirmek için projeler yapıldığını vurgulayarak şunları söyledi; “Özellikle ilk kez oy kullanacak gençler için çok kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Çalışma, gençlerin karakterinin nasıl şekillendiğini ve gençlerin ne beklediğini kapsıyor. Karakterleri bizimki gibi şekillenmiyor. Biz aileden, öğretmenlerden, mahalle arkadaşlarından etkilendik. Dernek toplantılarına katıldık. Liderleri dinledik. Şimdiki gençlere gelince, teknolojik oyunlar, sosyal medya, kültür, sanat, spor ve festivaller, gelecek kaygıları var. Doğal olarak protestler. Toplumun değer yargılarından asla uzak değiller. Ne için fedakârlık edersiniz sorusuna gençlerin yüzde 70'i, 'Vatanım, bayrağım, ülkemin bölünmez bütünlüğü için canımı veririm' yanıtını verdi."

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör