EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-01-2023 12:49

Serap Altuntaş; "İşçi ve Esnaflar İle Aile Bireyleri Sadece Faturaları Ödeyebilmekte"

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanı Serap Altuntaş, yabancılara istihdam oluşturulmasına tepki gösterdi.

Serap Altuntaş;

Serap Altuntaş, Kayseri KOSGEB tarafından 'FRIT II İSTİHDAM TAAHHÜTLÜ KOBİ DESTEK PROGRAMI TEKLİF ÇAĞRISI' programında göçmenlere istihdam oluşturulduğunu ve güvenlik sorunu yaratığını söyledi. Altuntaş, güvenlik sorunu hâline gelen yabancılara istihdam oluşturulmasını kabul etmediklerini belirterek tepki gösterdi.

Göçmenler yüzünden vatandaşların zor duruma düştüğünü söyleyen Başkan Altuntaş, "Ağır enflasyon koşulları ve zam yağmurları altında ciddi bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Kayseri nüfusunun oldukça önemli bir kısmını oluşturan işçi ve esnaflar ile aile bireylerinin bir kısmı sadece faturaları ödeyebilmekte, bir kısmı ise buna dahi yetişememektedir” dedi. 

Başkan Serap Altuntaş, işverenlerin asgari ücretin altında kaçak olarak göçmenleri çalıştırdıklarının altını çizerek şunları söyledi; “Asgari ücrete yapılan zamlar aynı zamanda işçilerin işine son verilme riskini de taşımaktadır. Neden? Çünkü, sanayideki işletme ve fabrikalarda asgari ücretin altında ve kaçak olarak Suriyeli ve Afgan işçi çalıştırmak tercih edilmektedir. Akla ziyan bir biçimde devam eden Suriyeli ve Afgan göçleri, Türkiye’nin ve Kayseri’nin ekonomisini daha da kötüye götürmektedir. Bunlar bilimsel veriler ışığında açıkça belli olmasına rağmen mevcut iktidar, ithal seçmen elde etmek için bu kötü gidişatı durdurmak yerine körüklemeye devam etmektedir. Üstelik bu işi resmi, özel fark etmeden kurumlar eliyle yapmaktadır.” 

Vatandaşların işsizlikten intiharın eşiğine geldiğini söyleyen Altuntaş, "Zafer Partisi gelecek, sığınmacı ve kaçaklar ülkesine dönecek" diyen İl Başkanı Serap Altuntaş, "Kayserimiz; Kayseri OSB, İncesu OSB ve Mimarsinan OSB'den oluşan üç tane organize sanayi bölgesine, onun haricinde eski-yeni ve orta sanayi gibi daha küçük ölçekli sanayi bölgelerine ve iş kolu türüne göre daha pek çok sanayi bölgesine sahipken ve bölgesinde lider bir şehir iken yaşanan ekonomik kriz ile birlikte kontrolsüz göçten en çok etkilenen bir il durumuna düşerek gerilemeye girmiştir. Pek çok insanımız işsizlikten kıvranırken sığınmacı ve kaçakların istihdamını şart koşarak destek programı açıklanmasını hiçbir vicdan kabul etmez! Bu topraklarda doğan büyüyen, vergi veren, devlete-millete ve bayrağına bağlı T.C. vatandaşlarının geçim ve işsizlik sorununu çözmeden sırtımızda ağır bir yüke dönüşen, milli güvenlik sorunu boyutuna gelmiş bu yabancılara istihdam sağlanmasını kabul etmiyoruz. Kendi vatandaşlarımız işsizlikten intiharın eşiğine gelmişken kimler hangi hakla bu yabancıları baş tacı ediyor. Zafer partisi gelecek, sığınmacı ve kaçaklar ülkelerine dönecek." şeklinde konuştu.
 

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz