GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2023 09:45   Güncelleme : 09-05-2023 09:53

Temmuz'da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Bakan Bilgin Açıkladı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Haber Global canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, asgari ücret zammıyla ilgili milyonları heyecanlandıran bir açıklama yaptı. İşte detaylar...

Temmuz'da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Bakan Bilgin Açıkladı…

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağını belirten Bakan Bilgin, "Asgari ücreti Temmuz'da reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz" dedi.

Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleme yapılacağının altını çizen Bilgin, “Asgari ücret sadece en düşük ücreti belirlemiyor. Asgari ücreti yukarı çıkardıkça, bütün ücretler yukarı doğru çıkıyor. 'Siz asgari ücreti yüzde 70 artırdığınız zaman üsttekiler de yüzde 70 artış bekliyor' diyorlar. Asgari ücretle ilgili bir tarihsel bir adım attık, geliri vergi dışı bıraktık. Asgari ücretten 1 buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da aynısını yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı yukarı 500 dolar civarında, ona denk bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır” ifadelerini kullandı.

 

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz