GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 13:54

Türkiye'de İlk Olan 'Akıllı Şehir' Yatırımları

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, akıllı şehircilik alanındaki çözümleri ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de İlk Olan 'Akıllı Şehir' Yatırımları

Akıllı şehircilik alanında yapılan projeler hakkında bilgi veren Memduh Büyükkılıç, mobil uygulamalar sayesinde kullanıcıların hayatını kolaylaştırıldığını söyledi. Kayseri halkının hayatını dijital platformlar yardımıyla kolaylaştırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi akıllı şehircilik alanında faaliyetlerini geliştiriyor.

Akıllı şehircilik alanında 2022’de önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Büyükkılıç, yeni teknoloji ve yenilikçi yaklaşımları ile hayatın her alanında vatandaşın ihtiyacını karşılayacak hizmetleri kente kazandırdıklarını ifade etti. Birçok alanda akıllı şehirciliğe yönelik uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydeden Büyükkılıç, “Mobil uygulamalar sayesinde Akıllı Şehir projelerimiz ile şehrimize çok büyük kazanımlar sağlıyoruz” dedi. 

Büyükşehir’in Spor A.Ş. ve KAYMEK tesislerinde yer alan 20’den fazla yüzme havuzunda, yeni sistemin faaliyete geçirildiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Büyükşehir’imiz, ‘havuz suyu uzaktan kontrol ve izleme cihazı ve UV cihazı’ ile havuzları uzaktan izleyen, kontrol eden ve halkla paylaşan ilk kurum oldu. Türkiye’de ilk defa yapılan bu projemiz ile havuz verilerini vatandaşa açarak havuz verilerine vatandaşımızın ulaşmalarını sağladık” şeklinde konuştu.

kendi alanında Türkiye’de ilk kez Kayseri’de hayata geçirilen Uzaktan İzleme Merkezi’ni (UZİMER) sayesinde hem güvenlik ve konfor artışı sağlandığını belirten Başkan Büyükkılıç, önemli oranda tasarrufa gidildiğini ifade etti. 

Memduh Büyükkılıç, “Akıllı Şehir Kayseri” projesinde yer alan “Uzaktan İzleme Merkezi (UZİMER) ile yaya alt ve üst geçitlerinin, pasajlar ve tramvay duraklarında bulunan yürüyen merdivenlerin ve asansörlerin 7 gün 24 saat tek bir merkezden izlenebildiğini söyledi.

Vatandaşların ve kurumların yerli bulut çözümü ‘Bulut.kayseri.bel.tr’ projesi ile güvenli depolama ve dosya paylaşımı sağladığını söyleyen Büyükkılıç, web sitesi üzerinden şehrin birçok noktasından tüm dünyaya canlı yayın yapan 83 kamerayla hizmet verildiğini ifade etti. 

Başkan Büyükkılıç, ‘kayserikariyer.com’ ile iş arayan ile işvereni, stajyer ile firmayı buluşturan ve akıllı eşleştirme ile işverene en doğru kişiyi sunan şehrin kariyer platformu olduğunu belirtti. Memduh Büyükkılıç, turistler için ‘kayseri.com.tr adresinin de Kayseri’de gezip görülecek yerleri, lezzetleri, gezi rotası gibi birçok özelliği olan Turizm Portalı olduğunu vurguladı. 

Büyükşehir’in bir diğer akıllı uygulaması ile Kayseri’de, kapı numaralarının QR ile modern kapı numarasına dönüştürüldüğünü, söyleyen Memduh Büyükkılıç, “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesi çerçevesinde Akkışla, Felahiye, Bünyan, Develi ve Tomarza İlçelerindeki binalara QR kodlu kapı numarası levhası yapıldı. Vatandaşlar, Akıllı telefonla okutulacak QR kod sayesinde, Adresi, Yapı Ruhsat Belgesi ve Yapı Kullanma İzin Belgesi’nde bulunan Kat Adeti gibi birçok bilgiye ulaşım sağlıyor” dedi.
 

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör