Apple, iOS 18 beta 3 güncellemesini yayınladı! Bir birinden farklı yenilikler iOS 18 beta, 3 güncellemesinde kullanıcılara sunuldu. Peki iOS 18 beta 3 güncellemesi ile neler değişti. 

Merakla beklenen iOS 18 beta 3 güncellemesi, Apple tarafında kullanıma sunuldu. Henüz sadece beta test kullanıcılarına sunulan iOS 18, yakın zamanda tüm Apple kullanıcılarına açılacak.

ÖNCELİK GELİŞTİRİCİLERE:
Apple
,  tüm betalarda olduğu gibi, iOS 18 güncellemesinde de bir çok değişiklik ve düzeltme yaptı. Yeni ek özellikler de sunmaya başlayan Apple, beta test kullanıcılarının geri bildirimlerini takip ederek eksikliklerini de gidermek için bir zaman tanıdı.

Büyükşehir'den TUBİTAK projelerine tam destek Büyükşehir'den TUBİTAK projelerine tam destek

KOYU MOD ÖZELLİĞİ:
Apple
'nin üçüncü parti uygulamaları için koyu mod ikonları iOS 18 Beta ile hayata geçiyor. Facebook, Telegram, Etsy, Slack, Notion, Signal, YouTube gibi bir çok uygulama bu güncellemeden faydalanacak. Apple, ikonlarına otomatik olarak Dark Mode’a uyarlayarak arka plan rengi siyaha dönderme işlemi gerçekleştiriyor. Bazı ikonalarda ana renk olarakta kullanılacak olan yenilik iOS 18’in en dikkat çekici özelliklerinden.

FOTOĞRAF ÖZELLİĞİ:
Fotoğraflarda birden fazla görüntü seçme imkanı sunmayı amaçlayan Apple, ana ve arayüze “Seç” butonu koydu. Bu butona ulaşmak ekranı aşağı kaydırma özelliği olmayacak. Arama butonu ise daha belirgin olarak görülecek.

YENLENMMİŞ EMOJİ ÖZELLİĞİ:
Kullanıcıların en fazla faydalandığı özellikler arasında yer alan mesajlardaki emojilerde de güncellemeler oldu. Emoji, Memoji ve çıkartmalar tek bir arayüzde yer alıyor artık. Alt kısımda bulunan küçük simgeler bu arayüzde gezinme imkanı sağlıyor. Emoji, Memoji ve çıkartmalarda daha fazla detay sunan Apple, bu değişiklikleri bazı özel uygulamalarında tanıtmaya hazırlanıyor.

DUVAR KAĞIDI ÖZELLİĞİ:
Apple, iOS 18'e özel günün saatine göre renk değiştiren dinamik bir duvar kağıdı eklendi. Bu duvar saatleri, renk ve durum gibi özellklerle kullanıcıya hitap edebilecek.

YENLENMMİŞ EL FENERİ ÖZELLİĞİ:
El fenerinin etkinleştirilmesinde veya Dynamic Island kontrollerinden birine dokunulduğunda, LED flaşın parlaklığını ve yayılmasını değiştirmek için daha büyük ve daha sezgisel bir arayüz iOS 18 ile mümkün olacak.

RCS ARTIK MESAJLARDA:
iOS 18 beta 3 güncellemesi ile Ayarlar uygulamasındaki Mesajlar bölümünde RCS için yeni bir arayüz var. Bu arayüzde, sadece açma/kapama düğmesi yerine daha fazla bilgi sunan bir menü bulunuyor. RCS kullanmanın kablosuz veri kullandığı ve operatörlerle bazı ağ kimliklerinin paylaşılabileceği belirtiliyor. Kanada ve diğer bazı ülkelerdeki bazı iPhone kullanıcıları da RCS seçeneğini görüyor, ancak ABD dışındaki bölgelerde RCS’nin çalışıp çalışmadığı hala belirsiz.

Henüz Beta sürümüyle kullanıcılarının test etmesi için hizmete sunulan iOS 18, sadece kayıtlı geliştiricilere deneme imkanı sağlıyor. iOS 18'in Beta sürümü Ağustos Ayı gibi son bulacak ve Eylül ayında genel kullanıma açılacak. 

Editör: Yavuz Yıkılmaz