İş dünyasından Vali Çiçek'e ziyaret İş dünyasından Vali Çiçek'e ziyaret

İlginçlikler şehri Kayseri'de ''Bu kadarı da fazla'' denilecek bir olaya Kayseri 2. İdare Mahkemesi'de dahil oldu. Kayseri Otelciler Derneği (KAYOTED) Başkanı Murat Erdal'ın kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım emri verilen oteline, ''Yürütmeyi durdurma'' ya da ''Ara karara kadar bekleme'' kararı verildi.

KAÇAK YAPIYA YÜRÜTME DURDURMA:
Kayseri Otelciler Derneği Başkanı Murat Erdal ve Babası Fikret Erdal'ın, otelini kullanım alanını arttırmak için izinsiz yaptığı ve sonrasında ''İmar Affı'' ile izin aldığı yapının 1 buçuk metre fazla olması nedeniyle yıkılması yönünde Kocasinan Belediyesi Meclisi tarafından alınan karara şok bir mahkeme kararı geldi. Kayseri 2. İdare Mahkemesi, 9 günlük resmi tatile sayılı günler kala ivedi aldığı kararla FİER Otel'in kaçak alandan ötürü yıkım işlemini ''Yürütmeyi durdurma'' ya da ''Ara karara kadar bekleme'' şeklinde değiştirdi. 24 Haziran Pazartesi günü saat:10:00'da yıkılacağı tebliğ edilen otel için, şaşırtıcı hızda bir karar çıkartan FİER Otel yetkilileri, otellerindeki kaçak alanla bir hizmet vermeye devam etmek için süre kazandı.

KOCASİNAN'DAN İTİRAZ:
Daha önce FİER Otel'in çıkma alanının yıkılması konusundaki gelişmelerden ve kamuoyunu meşgul etmesinden ötürü ''Gazetecileri çağırarak Davul zurna ile yıktıracağım'' diyen Fikret Erdal'ın ve oğlu Murat Erdal'ın yıkımı geciktirmek için büyük bir hızla aldırdığı kararda, ''Telafisi güç zararlar doğurabilecek nitelikte bulunması sebebiyle'' ifadesi de şaşkınlık yarattı. Kaçan alandan ötürü maddi bir güç sağlamasının dışında, diğer otellere karşı haksız bir rekabete de girdiği yorumlanan FİER Otel yıkım sürecinin ara karara kalmaması için Kocasinan Belediyesi İmar ekipleri ve Hukuk servisi tarafından itiraz edileceği de gelen bilgiler arasında..

KARARA TEPKİ:
FİER Otel
'in yıkımı hakkında yürütme durdurma kararı alınmasıyla ilgili kamuoyundan da ilginç yorumlarda dikakt çekti. Bir çok kişi, ''Belediyenin kestiği cezada iptal edilmeli o halde. Madem karar yanlış, neden para cezası uygulandı ve ödendi. Madem para cezası uygulandı ve kaçak yapı olduğu kanaatine varıldı, Kayseri 2. İdare Mahkemesi nasıl oluyor da aksi kaçak olduğu bariz ve kesik belli olan bir hususta böyle bir karar alabiliyor'' yorumlarını yaptı.

Editör: Yavuz Yıkılmaz