Cumhurbaşkanı Erdoğan, Valiler Kararnamesi'ni Açıklandı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Valiler Kararnamesi'ni Açıklandı

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nun büyük bir heyecanla ''Türkiye'de ilk'' dediği Melikgazi Çarşı projesinin altından kötü kokular gelmeye başladı. ''500 Günde bitecek'' şartı ile ihale edilen ama 700 güne yaklaşan Melikgazi Çarşı Projesi, müteahhidi Fahri Taban'ı adeta ihya etti. Taban'a 43 Milyon 360 Bin TL'ye bedelle verilen projeye yansıyan enflasyonla değeri 80 milyon TL'yi aştı. Melikgazi Belediyesi zarar ederken, Müteahhit Fahri Taban kar üstüne kar etti.

BİR GARİP AŞK:
Melikgazi Belediyesi tarafından bir çok yapım işinin ihale edildiği Fahri Taban'ın Melikgazi Çarşı Projesinde belediyeyi zarara uğrattığı ortaya çıktı. Şartnamede yazan süreyi yaklaşık 8 ay aşan ve hala da tamamlanıp, teslim edilemeyen Melikgazi Çarşı'dan ötürü belediye Fahri Taban'a yaklaşık 35 milyon TL enflasyon farkı ödemek zorunda kaldı. İşi zamanında teslim edememesine rağmen cezai şart uygulanmadığı iddialarıyla da kaşı karşıya kalan Melikgazi Belediyesi ile Fahri Taban İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Taban arasında anlam verilemeyen bir bağ olduğu söylentileri de ayyuka çıktı.


BİTMEDİ.. BİTMİYOR..:
İhale sonrasında Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nun, Barcelona'dan esinlendiklerini ve Türkiye'ye örnek olacağını söylediği Melikgazi Çarşı'nın, 7 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 15.00'te temel atma törenini gerçekleştireceği açıklanmıştı. O tarihten bu yana bir türlü bitmeyen Melikgazi Çarşı için, “İnşallah burayı 1, 1,5 yıl içerisinde tamamlayarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin Türkiye’de benzeri yok. İrlanda'da, Barcelona'da, Macaristan Budapeşte’te örnekleri var. Dolayısıyla Kayseri'ye de Barcelona'da, Budapeşte gibi yerlerde olan güzel bir ticari ve sosyal mekânı kazandırıyoruz'' diyen Palancıoğlu'nun bir türlü bitmeyen proje için neden be niçin Fahri Taban'ın sözleşmesini fesetmediği de akıllara gelen bir diğer soru.


ÇILDIRTAN MATEMATİK:
Melikgazi Çarşı'yı bitirmediği her gün için parasına para katan Fahri Taban'a gecikmelerden ötürü ceza-i işlem uygulanıp uygulanmadığı tam bir muamma olarak ortada dururken, belediyenin ettiği zarar ise adeta dudak uçuklatıyor. Fahri Taban'ın gecikmeden ötürü bu zamana kadar ceza kesilse bile ödediği rakamın 6 milyon 250 bin TL'yi geçmesinin mümkün olmadığını söyleyen bir çok müteahhit, buna karşılık ekstra gelirin ise 35 Milyon TL gibi uçuk bir rakam olduğunu ortaya koydu. Enflasyondan ötürü ortaya çıkan bu rakamla kardan da kar eden Fahri Taban'ın ne zamana kadar bu cezayı süre ile projeyi bitirmesinin bekleneceği ise merak konusu oldu.

Editör: Erhan KAN