Çolakbayrakdar. Teşekkürler Kayseri Çolakbayrakdar. Teşekkürler Kayseri

Develi'de faaliyet gösteren Öksüt Maden'in altın odasından çıkan Civayı ilçede bilinmeyen bir yere döktüğü iddiası Develi 2. Sulh Ceza Mahkemesi tutanaklarına geçtiği ortaya çıktı. Kayıtlara geçmeden yok edildiği iddia edilen Civa'nın 4 kg'dan fazla olduğu ve bunun Develi İlçesi'nin neredeyse yarısını zehirleyebilecek etkide olduğu iddiası dikkat çekti.

Develi 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 17 Temmuz Çarşamba gününe ertelenen yargılamanın devamının yapılacağı Öksüt Madencilik Davası ile ilgili mahkeme tutanaklarına da yansıyan şok gelişmede yeni detaylar ortaya çıktı. Neredeyse 66 binden fazla vatandaşın yaşadığı Develi'yi, meydana gelen skandalı gizlemek için adeta bile isteye zehirleyen Öksüt Madencilik yetkililerinin altın odasında bulunan Civa’yı kayıtlara bile işlemeden ilçe sokaklarına saçmış olabilecekleri iddia edildi. Develi'de görülen mahkeme de Avukat Ufuk Doğan'ın açıkladığı davacı sanıklarında beyanlarında ifade ettikleri kilolarca Civa'nın akıbetinin bilerek kayıt edilmediği iddia edildi. 

Bahsi geçen Civa'nın nereye gömüldüğü ya da atıldığıyla ilgili hiç bir bilginin olmadığından da söz edilen mahkemede, en dikkat çeken noktanın ise yok edilen civanın kayıtlarda yer almadığı yönündeki iddia oldu. Sadece maden şirketinde çalışanların değil, Develi halkının da zehirlenmesine neden olabilecek bir detayı mahkeme heyetine sunan Avukat Ufuk Doğan'ın ve müvekkillerinin ifadesi gözleri Develi'ye çevirdi Develi Belediyesi'nin ve Develi Kaymakamlığı'nın bu konu hakkında her hangi bir araştırma yapıp yapmadığı bilinmezken Öksüt Maden yetkilileri Centerra Gold’un Türkiye Ülke Müdürü David Bickford ve Öksüt Madencilik Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Direktörü Pelin Usta Özkayhan'ın bu durumun üzerini kapatmaya çalıştığını söyledi.

17 Temmuz 2024 Çarşamba günü 2. kez yapılacak olan duruşmasıyla ilgiliyse geri sayım devam ederken Öksüt Maden'in kapatılması ve davanın da Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşınması talebi gündeme gelecek. Öksüt yetkilileri David Bickford ve Pelin Usta Özkayhan'ın da hakim karşısına çıkartılmasıyla ilgili de talebin yine mahkeme heyetine sunulacağı bilgisine ulaşıldı.

Editör: Yavuz Yıkılmaz