GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2023 10:14   Güncelleme : 27-01-2023 12:11

Dursun Ataş; “Esnafının Desteklenmesi ve Tüm Bu Sorunların Çözülmesi Gerekmekte”

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, esnafların yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Dursun Ataş; “Esnafının Desteklenmesi ve Tüm Bu Sorunların Çözülmesi Gerekmekte”


Ticari amaçla taşımacılık yapan esnafa verilen K1 vizesine zam yapılmasına Dursun Ataş, tepki gösterdi. Ataş, Mecliste yaptığı konuşmada akaryakıt, sigorta ücretleri gibi pek çok sebepten taşıma esnafının mesleği bıraktığını belirtti.

Taşıma esnafının içinde bulunduğu çıkmaza vurgu yapan Milletvekili Ataş, “K1 vizesinin işlem ücreti yaklaşık yüzde 500 artmıştır. Geçtiğimiz yıl 1.200 TL olan vize ücreti, bugün 7.380 TL'ye çıkmıştır. Esnafın bu ücretin altından kalkmasına imkân yoktur” dedi.

Ataş, Taşıma esnafının zor şartlarda çalıştığını belirterek şunları söyledi: Minibüsçüler, otobüsçüler, servisçiler, nakliyeciler, taksiciler gibi zor şartlar altında çalışan taşıma esnafı akaryakıta, yedek parçaya, sigortaya ve muayene ücretlerine gelen zamlar yüzünden işini bırakıp araçlarını satmaktadır.”

K1 vize işlem ücretinin yüzde 500 artığını belirten Dursun Ataş, “Bir de bunun üzerine taşımacılık, nakliyecilik yapan esnaftan istenen ve beş yılda bir yapılan K1 vizesinin işlem ücreti yaklaşık yüzde 500 artmıştır. Geçtiğimiz yıl 1.200 TL olan vize ücreti, bugün 7.380 TL'ye çıkmıştır. TÜİK'e masa başında yüzde 84 enflasyon açıklatıp emekli ve memur maaşlarına sadece yüzde 30 artış yapan AKP, iş esnaftan para toplamaya gelince yüzde 500 artış yapmıştır. Bu ücretin tekrar revize edilmesi, taşıma esnafının desteklenmesi ve tüm bu sorunların çözülmesi gerekmektedir. Aksi hâlde, esnafın bu ücretin altından kalkmasına imkân yoktur” ifadesinde bulundu.

 

 

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör