GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2023 10:20

Kayseri'ye Deprem Uyarısı

Ünlü Deprem Uzmanı Naci Görür peş peşe yaşanan depremlerin ardından Kayseri ve Adana'nın yanı sıra Adıyaman ve Hakkari'yi uyardı.

Kayseri'ye Deprem Uyarısı

Ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan peş peşe depremlerin ardından Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çeken bir açıklama yaptı. Görür, Kayseri başka olmak üzere 4 kenti uyardı.

KAYSERİ VE 3 İL DAHA DİKKA ETMELİ:
Diyarbakır, Antalya ve Malatya'da aynı günde meydana gelen depremlerin ardından ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, korkutan uyarıyı yaptı. Yaşanan sarsıntıların ardından bir televizyon kanalına açıklamada bulunan Naci Görür; Adana, Kayseri, Adıyaman ve Hakkari'yi yaşanabilecek depremlerle ilgili uyardı. Bu illerin Doğu Anadolu fayının bulunduğu bölge civarında olduğunu ifade eden Görür, "Bu illerde birtakım hareketlilik olabilir" yorumunu yaptı.

ARAP LEVHASI HAREKET HALİNDE:
10 Ağustos 2023 günü yaşanan peş peşe depremlerlin ardından yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Halk TV canlı yayınına katılan Naci Görür, şu değerlendirmelerde bulundu; "Ben bu bölgede bu nitelikli depremler olursa bizi şaşırtmayacağını daha önce ifade ettim. Son derece doğal. Şimdi Doğu Anadolu bölgesi Arap levhasında Bitlis-Zagros dağ kuşağıyla ayrılıyor. Arap levhası sürekli olarak kuzeye doğru hareket ediyor, Avrasya'ya doğru'' açıklamasını yaptı.

KAYSERİ'Yİ UYARDI:
Başka Kayseri ve Adana olmak üzere Hakkari ve Adıyaman'ın deprem riski altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, ''6 Şubat depremleri olunca da Arap levhası kuzeye doğru 7 - 7.5 metre atılmıştır, Doğu Anadolu'yu daha da sıkıştırmıştır. Adıyaman - Hakkari arasında zaman zaman sıkışma kökenli depremler olursa pek şaşırmam. Bunların bu aralar sık görülmesinin nedeni 6 Şubat depremleridir. Bu depremler sağa sola belli yerlere stres transfer etmek suretiyle dengesini, stres alanını değiştirdiler. Doğu Anadolu fayının olduğu bölgede oraya yakın Adana Havzası, Kayseri, Adıyaman, Hakkari arasında birtakım hareketler olabilir. Şuralarda şu büyüklükte deprem olacak demiyoruz, uyarıyoruz. Maraş depremleri için senelerce uyardık, sonucunu da gördük işte. Bunlar daha büyük 7 ve üzeri depremler üretebilir. En son 2011 Van depremi mesela. Faylar hareket ettikçe bloklar yılda tektonik olarak bizim hissetmeyeceğimiz derecede harekete maruz kalırlar. Takıldığı yerde stres birikiyor. biriken stres ne zaman ki sürtünme kuvvetini aşıyorsa orada pat diye deprem oluyor. Biz fayda ne kadar stres biriktiğini aşağı yukarı biliyoruz. Nasıl ki Maraş'a bağırdık, Elazığ'ı uyardık. Şartları görüyoruz. Tekerrür periyodunu tarihi depremlerden biliyoruz.'' değerlendirmesini yaptı.

BEKLENTİ 6 ŞİDDETİNDE:
Beklenilen deprem şiddetinin 6'lar ölçüsünde olabileceğini de söyleyen Görür, ''İzmir yarımadasında ciddi faylar var. Bölgede önemli ölçüde fay atımları olduğu için bölgede faylarda stres alanlarında değişimler olmuştur. 7 Şubat'ta ben Adana ve İskenderun yöresine dikkat edelim demiştim. Deprem büyüklüğü de stresi transfer ettiğin zaman deprem oluşturacak fay boyutu nedir o önemli. Küçük fay öyle büyük deprem üretemez. Adana'da genelde çoğu zaman gördüğümüz aletsel dönemde bile büyük ölçüde 6'lar mertebesinde deprem var. Adana'da beklediğim deprem 6'lar mertebesinde olur. Diyarbakır'a kadar böyle büyük, yıkıcı deprem beklemiyorum. Oraya yakın olabilecek bir deprem de orayı etkiler ama bu komşunun depremi olur. Diyelim Kayseri'nin orada olan faylar vardır. Son depremlerden sonra orada da bir takım stres alanı değişimleri olmuş olabilir" dedi.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz