GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2023 10:02   Güncelleme : 24-07-2023 10:16

KGC Başkanı Metin Kösedağ Sansür Yeniden

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, basında sansürün kaldırılışının 115. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

KGC Başkanı Metin Kösedağ Sansür Yeniden

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, 24 Temmuz Basın Bayramı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, gazetecilerin 24 Temmuz 1908’de gerçekleştirdiği direniş sonucu kalkan sansürün, yapılan çeşitli yasal düzenlemelerle ve baskılarla yeniden gündeme geldiğine dikkat çekti.

EKONOMİK SORUNLARLA BOĞUŞUYORUZ:
Zor şartlar altında yerel ve ulusal alanda çalışan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayan KGC Başkanı Metin Kösedağ, dünyanın ve ülkemizin yaşadığı ekonomik sorunlardan en çok etkilenen meslek grubunun medya olduğunu belirtti. Kösedağ, yaptığı açıklamada, "Her şeyden önce gece gündüz demeden, canını hiçe sayarak basın mesleğini sürdüren tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını tebrik ediyorum. Gazetecilik zor bir meslek. Ayrıca ilin ve ülkenin sorunları doğru, tarafsız ve ilkeli bir şekilde yayınlandığı takdirde kutsal bir meslektir. Bir nevi kamu hizmetidir gazetecilik. Toplumun aynası, gözü kulağıdır. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Gazeteciler olarak sırtımızda nasıl bir yük olduğunun bilincindeyiz. Gazeteciler zor şartlar altında meslek hayatlarını sürdürmektedirler. Hakeza basın camiasının içerisindeki tüm çalışanlar maddi imkansızlıklardan yakınmaktadır. Basın kuruluşlarının ve basın sektöründe çalışanların sorunları çözülmeden bir basın bayramından söz etmemiz mümkün değildir. Dünyanın ve ülkemizin yaşadığı ekonomik sorunlardan en çok etkilenen meslek grubu medya sektörüdür" ifadelerini kullandı.

KGC Başkanı Metin Kösedağ sözlerine “Bugüne kadar görevi başında yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, bütün meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum" cümleleriyle son verdi.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz