GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2023 15:36

OSB Başkanı Mehmet Yalçın İhracat Rakamları Hakkında Konuştu

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yaptı.

OSB Başkanı Mehmet Yalçın İhracat Rakamları Hakkında Konuştu


TÜİK istatistik raporuna göre 2022 yılında Kayseri ihracat rekoru kırması hakkında Mehmet Yalçın açıklama yaptı. Başkan Yalçın, Kayseri ihracat rakamlarının, 2022’de yine bir rekora imza atığını söyledi. 

İhracat rekorunun kırılmasına yardım eden herkese teşekkür eden Başkan Yalçın, “Aralık ayında 340 milyon 936 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşan Kayseri, 2022 yılında yüzde 8,5 oranında artışla 3 milyar 918 milyon dolar ihracat yapma başarısını gösterdi. Bu başarının yakalanmasında emeği olan tüm firmalarımız ve kurumlarımızı kutluyorum. Aralık ayındaki ithalat rakamımız ise bir önceki aya oranla düşüş göstererek 115 milyon 914 bin dolar olmuştur” ifadelerini kullandı.
Yalçın, OSB’de üretim alanının yetersiz olduğunu vurgulayarak “Daha çok ihracat yapma arzusunda olan sanayicilerimizin arsa taleplerinin karşılanabilmesi bizim için büyük önem taşımaktadır. Kayseri OSB’deki üretim alanı yetersizliği çözümüne destek verilmelidir” dedi.

Kayseri ihracatının sektörler bazında değerlendirmesini yapan Mehmet Yalçın, “Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ile Elektrik-Elektronik sektörleri yine başı çekmektedir. Bu sektörlerde daha iyi konuma ulaşmamız ve diğer sektörlerdeki ihracatımızı artırabilmemiz için yüksek teknolojiye dayalı üretime önem vermemiz gerekmektedir. Kayseri OSB olarak, yüksek teknoloji içeren üretim yapacak firmalarımıza destek olacağımızın bilinmesini isterim. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, şehrimizin önde gelen isimlerinin katkıları ile Kayseri OSB’nin genişleme alanı noktasındaki girişimlerinin kısa sürede sonuçlanmasını beklemekteyiz. Üretim alanı yetersizliği çözülmüş bir Kayseri OSB’yle birlikte sanayicilerimizin yatırımlarının artmasına daha fazla olanak sağlanabilecektir” şeklinde konuştu.

Başkan Mehmet Yalçın, ihracat yapan tüm firmalara desteklerini sürdüreceklerini belirterek şunları söyledi; “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yapılan indirimler için teşekkür ediyoruz. Bu indirimlerin devam etmesini diliyoruz. Düşük enerji maliyetleri sayesinde üretim maliyetleri de düşecek ve firmalarımızın dış pazarlardaki rekabet gücü artacaktır. Sanayicilerimizin önündeki engellerin kaldırılabilmesi ve aksaklıkların düzeltilebilmesi adına, Kayseri OSB olarak ihracat yapan tüm firmalarımıza desteklerimiz sürecektir.” 

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz