Melikgazi'den önemli su tasarrufu Melikgazi'den önemli su tasarrufu

Kayseri'de 71 işçinin Civa'dan zehirlenmesine neden olan ve bu da yetmezmiş gibi, işçileri bu halde çalıştırmaya devam ettiği yönünde iddiaların bilirkişi raporuna yansıdığı Öksüt Maden'de milyon dolarlık bir soygunun yaşandığı ortaya çıktı. Kamuoyundan saklanmaya çalışılan hırsızlık olayının ardından, bir çok soru işareti de akıllara gelmeye başladı.

ZAFİYET Mİ KASIT MI?
Kanadalı Centerra Gold firmasının Kayseri'nin Develi İlçesi'ndeki altın madeninden faydalanmak için kurduğu Öksüt Maden'de gün geçmiyor ki, yeni bir ilginçlik yaşanmasın. 71 işçinin Civa'dan zehirlendiğini bile bile bu durumu gizlediği iddiasıyla yetkililerinin yargılandığı şirkette, şimdi de milyon dolarlık bir hırsızlık skandalı ortaya çıktı. 24 Saat kameralarla takip edilen ve özel güvenlik şirketi tarafından korunan Öksüt Madencilik'te, Y.Y. isimli bir çalışanın düzenli olarak, uzun zamandır altın çaldığı ortaya çıktı. Bir mavi yakalı çalışanın Öksüt Maden'den kolaylıkla hırsızlık yapamayacağını söyleyen bazı kaynaklar ise, bu hırsızlık olayının içinde kafa karıştıran garipliklerin olduğunu iddia etti.

GÖZLER PELİN USTA VE FATİH SOYDEMİR'DE:
Kamuoyundan saklanmaya çalışılan hırsızlık olayının tesadüfen ortaya çıkmasının ardından adli mercilere yansıyan konu hakkında çok çarpıcı iddialar da gelmeye başladı. ''Beni çıkartmaz, şikayetinizi geri çekmezseniz tüm bildiklerimi anlatırım'' dediği iddia edilen Y.Y.'nin düzenli aralıklarla 3 milyon dolardan fazla altını çaldığı, son olarakta 5 milyon dolar değerindeki işlenmiş altını çalarken de tesadüfen yakalandığı bilgisine ulaşıldı. Bu gelişmelerin ardından gözler Türkiye Ülke Müdürü David Bickford'un yanı sıra, Çevre, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim Direktörümüz Pelin Usta Özkayhan ve Öksüt Madencilik Ülke Müdür Yardımcısı Fatih Soydemir'e çevrildi. Bu isimlerin bu hırsızlığı bilmiyor olmalarının, biliyor olmalarından daha büyük fiyasko olduğunu savunan bazı maden uzmanları, kamuoyunda merak uyandıracak bazı sorulara ışık tuttu.

ORGANİZE BİR HIRZLIK OLABİLİR:
Yeniden açıldığından bu zamana kadar çalınan 3 Milyon dolarlık altının bu zamana kadar nasıl fark edilmediği sorusu gözlerin Öksüt Maden'e çevrilmesine neden oldu. Güvenlik zafiyeti mi yoksa farklı bir durumun mu olup olmadığı hakkında merak uyanan olayın daha vahim boyutunun bulunduğu da iddia edildi. Yakalanan işçinin son vurgunun da 5 milyon dolara yakın bir tutarı çalmaya kalktığı, bunun da 3 kilodan fazla bir işlenmiş altından oluştuğuna dikkat çekilerek, ''Öksüt'te kimse 5 milyonluk altını birilerinin onayı olmadan kolay kolay çıkartamaz. Bu durum organize bir durum gibi duruyor'' ifadeleri paylaşıldı.

ÖKSÜT MADEN DE KAPASİTE FAZLASI ÜRETİM Mİ VAR?
Öksüt Madencilik'in ürettiği altının miktarını Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG)'ne bildirmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu zamana kadar 3 milyon dolarlık, son olarakta 5 milyon dolarlık bir altının kaybolmasının aslında farklı bir skandalı da gün yüzüne çıkarttığına dikkat çekti. Bu denli yüksek miktarda bir altının fark edilmeden çalınmasının aslında şirketin ÇED raporunun da yenilenmesi gerektiğinin ve kapasite artırımına gidilmesinin yolu olabileceğini, ama bunun göz ardı edilmiş olabileceğine dikkat çekildi. Bu gelişmeyle birlikte akıllara, ''Öksüt'te devletin izin verdiği miktardan fazla altın mı çıkartılıyor ve bu fazlalık gizleniyor mu?'' sorularının sorulmasına yol açabileceği de ifade edildi.

Editör: Haber Merkezi