Melikgazi'den önemli su tasarrufu Melikgazi'den önemli su tasarrufu

Kayseri'de son yıllarda hem Melikgazi hem de Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı ihalelerle hızlı bir yükselişe geçen Fahri Taban'ın, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nde aldığı 2 ihalenin tutarı duyanların dudaklarını uçuklattı. ''Ballı ihale'' olarak anılmaya başlanan ihalelerin yaklaşık maliyeti 262 Milyon TL iken; Müteahhit Taban, tek başına girdiği ihalede kırım yerine artırım yaparak toplamda 335 Milyon TL'ye anlaştı. İhalelerin bugünki maaliyetinin fiyat farkı ile 500 milyon lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

DUDAK UÇUKLATAN İDDİA:
Melikgazi Belediyesi
'nden aldığı Melikgazi Çarşı ihalesinde ortaya çıkan ilginçliklerin ardından gözlerin çevrildiği Fahri Taban'ın, Büyükşehir Belediyesi'nde de benzer olaylara adının karışması dikkatlerin yine bu isme yönelmesine neden oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin Ali Korkmaz ve Göker Gözütok'un elinden toplamda 30 milyon fiyat farkı vermemek için iptal ettiği Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'ndeki 2 inşaatı, Fahri Taban'a yaklaşık 400 Milyon TL'ye verdiğinin ortaya çıkması, adeta duyanların dudaklarını uçuklattı. 30 Milyon TL fark vererek bitirilebilecek bir inşaatın neden ve niçin 400 milyon gibi bir artışla başka bir firmaya verildiği sorusu ise akıllar büyük soru işareti uyandırdı.

ADIM ADIM GARİPLİK:
Sahabiye Kentsel Dönüşüm Sitesi
E Blok'ta müteahhit Ali Korkmaz'a 33 Milyon TL'ye ihale ile verilen ama yaşanan enflasyon farklarından ötürü bir türlü ilerleyemeyen inşaat için Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden istenilen 20 Milyon fiyat farkına karşı çıkan yetkililerin buna karşılık yaptığı uygulama şaşırttı. Toplamda 53 Milyon TL'ye tamamlanması planlanan inşaatın yüzde 20'lik oranının da tamamlanmasına rağmen, el çektirilen E Blok inşaatı yeniden ihale edildi. Yaklaşık değeri yetkililer ve bilirkişiler tarafından 172 Milyon 711 Bin 308 TL 90 Kuruş olarak ön görülen inşaatların Fahi Taban'a tam tamına 214 Milyon TL'ye verildiği ortaya çıktı. Yüzde 100'ü, 33 Milyon eden inşaatın kalan yüzde 80'lik dilimi için 20 Milyon TL fark vermeyen Büyükşehir Belediyesi'nin Fahri Taban'a içinde müteahhit için yüzde 25'lik kar marjıyla birlikte hesaplanan yaklaşık maliyete bile artı yüzde 25 daha kar verdiğinin ortaya çıkması da ''Ballı ihale'' yorumlarının yapılmasına neden oldu.  

BUNUN ADI KENTSEL DEĞİL, TABANSAL DÖNÜŞÜM:
Ali Korkmaz
'a 20 milyon TL fark vererek 33 Milyon TL'lik inşaatın 53 Milyon TL'ye bitmesine izin vermeyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi, aynı işi 161 Milyon TL daha fazla bir tutarla Fahri Taban'a ihale etmesinin ardından bir diğer detay da ''Yok artık'' dedirtti. Aynı sitede bulunan A4 blok inşaatı içinde Göker Gözütok'a 10 Milyon TL fiyat farkı vermeyen Büyükşehir Belediyesi, Fahri Taban'a zaten içinde olan müteahhit karına artı olarak yaklaşık maliyetin yüzde 35 fazlasını verdi. 89 Milyon 558 bin 173 TL 43 Kuruş olarak hesaplanan yaklaşık maliyetin üzerine yüzde 35 daha kar koyan Fahri Taban'ın A4 Blok içinde 119 Milyon 960 bin TL teklif verdiği ve kabul edildiği öğrenildi. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Sitesindeki E Blok ve A4 bloktaki iki inşaat için yaklaşık 333 Milyon 920 Bin TL para alacak olan Fahri Taban'ın iddialara göre ettiği kar ise yarı yarıya.

BİR FAHRİ TABAN İHALESİDİR:
İhale kanunlarına göre tek firmanın girdiği ihalelerin tekrarlanması ve daha fazla firmanın ihaleye girerek rekabetin sağlanması gerekirken, Fahri Taban'ın tek başına girdiği ihaleyi yenilemeyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin soruşturma geçirmesi ve ihaleyi alan firmanın da incelemeye alınması gerektiği yönünde bilgiler veren konunun uzmanları, her iki ihaleye de sadece aynı firmanın girmesinin de şaibe yaratabileceğine dikkat çekti. İhaleye katılan firmaların, yaklaşık maliyetin içerisinde olan yüzde 25'lik kardan kırım yaparak fiyat düşürmesi gerekirken Fahri Taban'ın bunun üzerine bile kar koyduğunun ortaya çıkması da dikkat çekti. 

Ayrıca ülke ekonomisinde artan enflasyon nedeniyle yaklaşık 333 Milyon 920 Bin TL'ye mal olması gereken inşaatın 2024 yılı sonuna kadar 500 Milyon TL'ye ulaşan bir maliyeti de bulacağı ön görüsü de, tasarruf tedbirlerinin uygulanmaya çalışan Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın dikkatini çekeceğe benziyor.

Muhabir: Yavuz YIKILMAZ