Pınarbaşı seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenecek olması tüm gözlerin bu bölgeye çevrilmesine neden oldu...
Seçim tarihinin yaklaşması ise ilçede hareketliliği de arttırdı.

İlk olarak Cumhur ittifakı bugün ilçede yapacağı Terminal Binası Temel Atma töreni ile kendini gösterecek.
CHP ise yarın Mansur Yavaş mitingi ile halkın karşısına çıkacak. İşte bu iki olay arasındaki bağlantılar ise oldukça ilginç.


Öncelikle şunu dile getireyim ki; son günlerde Pınarbaşı’nın yolunu dahi bilmeyenlerin üst perdeden yaptığı yorumlar ile karıştırılmasın. Ben bir Pınarbaşılı, hatta oyunu Pınarbaşı’nda kullan bir vatandaş olarak sahayı oldukça yakından takip eden biriyim.

Gazetecilik kimliğimiz bir yana memleket konusu olunca çocukluğumuzun geçtiği Pınarbaşı hakkında burada yaşayan eş-dost ve komşulardan, kulağıma ilginç kulis bilgileri geliyor...
Sizinle de paylaşayım dedim…

O zaman buyurun başlayalım!

Şunun altını çizelim, bu günlerde Pınarbaşı’nda tek gündem Mansur Yavaş…

Terminal temel atması falan halkta en ufak bir heyecan yaratmış değil.
Sebebini ilerleyen satırlarda detaylıca anlatacağım.
Yılardır, Pınarbaşı’nı görmezden gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın son günlerde bir ‘Seçim rüşveti’ edasıyla verdiği sözlerinde halkta bir karşılığı yok.
Hatta sokakta konuşulan şu: “Mansur Yavaş gelmeden önce o bölgeye temel atılıyor. İş aceleye getirildi. Çünkü Pınarbaşı ile ilgili hiçbir bilgileri yok.
Hazıra konma adına aceleyle bu karar alındı. Çünkü o bölge için CHP’nin Pınarbaşı’na çok daha büyük fayda sağlayacağı bir projesi var.”

Bu ne Mansur Yavaş korkusu!

Anlamak mümkün değil doğrusu.
Sadece Yavaş’ın getireceği rüzgardan çekinerek, ilçeye yarardan çok, zarar verecek bir proje ile Büyükkılıç’ın Pınarbaşı halkının karşısına çıkması bu bölge de kendilerine yine eksi yazacak. Hele bir de temel atmaya Kayseri ve çevre ilçelerden taşıyacakları insanlar, hatta daha büyük bir tepki oluşturacak.
Bu kesin!

TERMİNAL BİNASI VE BOŞ YERE GÖMÜLEN MİLYONLAR!
Pınarbaşı yıllardır hele hele son 5 yıldır öksüz evlat gibi...
Memduh Büyükkılıç’ın ilçeye uğramaması halkın dilinde. Göstermelik, törenler dışında dişe dokunur tek bir yatırım yok. Öyle ki yıllardır bu ilçenin bir terminali yok. İşte burada halk soruyor: “Seçim olunca mı aklınıza geldi?”

İlçe halkı çok haklı…

Pınarbaşı’nın en merkezi noktalarında bulunan eski terminal Dursun Ataş döneminde yıkılarak yerine çok işlevli bir iş merkezi projelendirildi. Hatta çalışmalar başladı ve o bölüme önemli bir mali kaynak aktarılarak fore kazıkları bile çakıldı.
Yeni yüksek bir bina için zemin sağlamlaştırılması yapıldı.

Peki proje neydi?

Yaklaşık 4 dönümlük bu arazi üzerinde altı yola sıfır dükkanlar, üzeri kongre salonu, etkinlik alanları ve otel olan bir iş merkezi yapılacaktı. Bu arada otogar alanı ise ilçenin ileride sorun yaşamaması için biraz daha ilçe dışına konumlandırılarak imar planlarına alındı.

Ama Dursun Ataş’ın Ankara’ya gidip yerine farklı isimlerin gelmesi bu projeyi sekteye uğrattı.

Öyle ki Memduh Büyükkılıç, yıllarca ilçenin terminali olmadığını hiç önemsemedi bile.
Peki ilçe halkı ne yaptı.
Eski iki katlı karakol binası yıkılarak küçük bir yolcu bekleme alanı yapıldı.
Ama bir sorun vardı! Otobüsler nereye park edecekti?
Bu yapılan yolcu bekleme salonun yanında mülkiyeti vatandaşa ait bir arsaya park etmeye başladılar.
Arsa sahibi vatandaş ile belediyenin “İşgal” nedeniyle davalık olduğu iddialarını ilçede bilmeyen yok! Kocaman ilçenin terminali yok, vatandaşın arsası işgal ediliyor, Memduh Büyükkılıç ise bu duruma ne hikmetse seçime kadar el atmıyor.

İlginç değil mi?

İşte bugün ilçeye çok daha büyük katkı sağlayacak iş merkezinin planlandığı, fore kazıklarının çakıldığı, zeminin güçlendirildiği bu arsaya terminal temeli atılacak. Zemin güçlendirmesi yüksek bir bina için yapıldı yani bu yatırım bir anlamda boşa gidecek.

İşin daha da ilginç yanı projelendirilen iş merkezinin maketi Pınarbaşı Belediyesi’nin girişinde sergileniyor.

Evet, yanlış okumadınız.
Bir Allah’ın kulu da çıkıp sormuyor bu maket nedir diye iyi mi?

Mansur Yavaş korkusu, ilçenin kaderini etkileyecek bir projeyi rafa kaldırıp, yerine popülist politikanın getirdiği, ilçede çok farklı yerlere yapılabilecek bir terminal projesini halka dayatmaya varıyorsa gerisini siz düşünün.
Şunun da altını çizeyim, yukarıda belirttiğim Deniz Yağan’ın Mansur Yavaş’a sunacağı proje işte bu projeydi.
Bir anlamda bunun önünü kestiler. 
Bir seçim kazanma uğruna vatandaşa iş kapısı sağlayacak, temeli sağlamlaştırılmış, milyonlarca para harcanmış bir projeyi çöpe atılar.

Yani yıllardır görmedikleri Pınarbaşı’na sözüm ona bir proje yaptılar onu da “Mansur Yavaş korkusundan” yanlış yaptılar!