GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 15:09   Güncelleme : 25-01-2023 15:11

7,5 Milyon Yıllık Fosiller Gün Yüzüne Çıkıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi destekleriyle kazı çalışmalarında 7 buçuk milyon yıllık fosiller bulundu.

7,5 Milyon Yıllık Fosiller Gün Yüzüne Çıkıyor

Kayseri’de bulunan 7 buçuk milyon yıllık fosiller arasından üç toynaklı at, bilim insanları tarafından ayağa kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Kazı ekibinde görevli Uzman Antropolog Ömer Dağ, sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan fosiller hakkında bilgi verdi.

Kayseri’nin fosil alanında çok büyük zenginliklere sahip olduğunu belirten Dağ, Yamula Barajı ve Barsama bölgelerinde bulunan ‘Hipperion’ isimli at grubuna ait 7,5 milyon yıllık fosillerin günümüz atlarının ataları olduğunu ifade etti.

Uzman Antropolog Dağ, çalışmalarda bulunan fosil kalıntıları hakkında şunları söyledi: “Kazı çalışmalarımız 2018 yılında başladı. Yaz sezonu boyunca iklim elverişli olduğu müddetçe kazı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yazın kazı çalışmalarımız devam ediyor, kışın da laboratuvar çalışmalarımız devam ediyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Bilim Merkezi’ndeki laboratuvarda konservasyon ve temizleme işlemlerini yapıyoruz. Genel olarak baktığımızda bizim faunada ‘Hipperion’ isimli ad grubumuzda üç toynaklı atlarımız, gergedanımız, zürafamız var. Fil grubuna ait örneklerimiz var. Günümüzde at tek toynaklıdır. 2 ve 4’üncü parmağı körelmiştir. Tamamen iklim adaptasyonundan dolayı. Ama bizim o dönemde yaşamış atımız, üç toynağa sahip. Günümüz atlarında körelmiş durumda. Günümüz atlarına göre daha kısa. Dişlerine baktığımızda taç yükseklikleri günümüz atında çok yüksektir. O dönemdeki atlarımızda tac yükseklikleri azdır. Besin ile alakalı olduğu için.”

Fosil kazı çalışmalarına danışmanlık yapan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu ve beraberindeki heyet ile Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, ziyarette, Kayseri’nin paleontoloji ve fosil alanında da çok büyük zenginliklere sahip olduğunu vurgulayarak, Prof. Dr. Başoğlu ve ekibine çalışmalarında başarılar diledi. Okşan Başoğlu ise Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.
 

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör