GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 15:05

Kazım Yücel'den Kesintisiz Ulaşım Önerisi

İyi Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, kesintisiz ulaşım önerisinde bulundu.

Kazım Yücel'den Kesintisiz Ulaşım Önerisi

Kazım Yücel, ana yollardaki trafik akışının sürekli trafik ışıkları ile kesilmesine tepki göstererek çözüm önerisinde bulundu. Durumun sürdürülebilir olmadığının altını çizen Yücel, çözüm önerileri sundu. 24 saat boyunca trafik akışının iki dakikada bir kesintiye uğradığını söyleyen Yücel, Sarı çizgi ve yayalar için ışıklara buton koyarak tasarruf planı önerisinde bulundu. 

Başkanvekili Yücel, Türkiye'nin bütçesine de büyük katkı sunulacağını belirtti. İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesinin ana yola çıkış noktasında videolu açıklama yapan Yücel, bu duruma dikkat çekti. 
Kırmızı ışıkta duran araçların 2 dakika boyunca boşa bekledikleri ve çevre kirliliği yaratığını söyleyen Yücel, "Kayseri- Adana yolunun 20'nci kilometresinde Örenşehir Mahallesinin kavşağındayız. Buna benzen birçok mahallede kavşağımız ve mahalle çıkışımız var. Buralarda şehirlerarası trafik sürekli akıyor. Trafik akarken her iki dakikada bir uzun yoldan gelen araçlar, kırmızı ışıkta bekliyor. Niye bekliyorlar diye baktık. Örenşehir ve benzeri mahallelerden araç çıkabilir diye sürekli kırmızı ışık yanıyor. Mahalleden çıkan araç da yok. Ama o tonajlı araçlar mecburen frenliyor, iki dakika bekliyor, havayı kirletiyor ve o tonajlı araçlar iki dakika sonra o araçlar kalkarken akaryakıt harcıyor" dedi.

Kazım Yücel, sarı çizgi ve yayalar için buton koyulmasının tasarruf sağlayacağının altını çizerek şu ifadelerde bulundu; "Sadece Örenşehir, Kayseri özelinde değil, Türkiye genelinde bu tür yerler çok fazla. Hesap ettiğinizde bu durum ortadan kalktığında Türkiye'nin bütçesine çok büyük katkı sağlanabilir. Madem bir mahalle var ve buradan günde 50-60 araç çıkıyor, o zaman köyün veya mahallenin çıkışına sarı çizgi koyabilirsin. O sarı çizgiye gelen araç tekerini koyunca anayoldaki araca 'dur' der.  Sonra mahalleden gelen kaç araç varsa trafik akışı durur ve vatandaş güzergahına devam eder. Diyelim ki yayalar geldi ve yolda indi. Yayalar için de bir buton koyarsın ve trafik akışının iki dakikada bir kesilmesine izin vermezsin. Yolda inen vatandaş butona basar, araç akışı durur ve vatandaş geçişini yapar. Artık bunlara ülke genelinde hesap etmeniz gerekiyor." 

Sunduğu çözüm önerisinin çevre kirliliğini ve yakıt müsrifliğini azaltacağını belirten Yüce, "Tasarrufu hep vatandaştan ve vatandaşın cebinden bekliyorsunuz. Ama devlet olarak bununla ilgili bir çalışma yapmıyorsunuz. Bu anlamda günlük akaryakıt müsrifliğimizi çarptığımızda çok hayal edemeyeceğimiz bir rakamla karşılaşacaksınız. Tabi bir de ortaya çıkan hava kirliliği var. Günde 50-60 araç için, günde belki 50-60 yaya için bu trafik akışını 24 saat durduruyorsunuz. Bunun çözüme kavuşturulması gerekiyor" ifadesinde bulundu. 
 

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör