GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 15:53

Özkaya: "EYT Tazminatları Sanayiciyi Zorluyor"

Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) işverenler çalışan bulmakta zorluk çekiyor.

Özkaya:


İşverenler fabrikalar'da kalifiye eleman bulmakta ve tazminat ödemelerinde zorluk çektiklerini DEVA Partisi Kayseri İl Başkanı Metin Özkaya'ya, anlatı.

OSB işverenleri kalifiye eleman bulamadıklarından şikayetçi olduklarını söyleyen Özkaya, buna rağmen çok fazla üniversite mezunun iş bulamadığını söyledi. ‘Biz fabrikalarımızın yerlerini mülklerini satsak bile tazminat ücretlerini ödeyemeyiz’ diyen işverenler tazminat ödemeleri için bir çözüm bulunmasını istiyor.

Metin Özkaya, eleman sıkıntısının birden fazla sebebi olduğunu söyledi. Ülkemizde üniversite sayılarının her geçen gün arttığını belirten Özkaya, “Buralardan mezun kişilerin boşuna eğitim aldıklarını düşünüyoruz. Mezun oldukları zaman, bir sürü iş bulamayan insan var. Tazminat yükü diye bir şey var. Sanayicilerimizin talebi, her ay sigorta öder gibi işçilerin tazminatlarını parça parça o ay ne kadar hak ettiyse onu devlete yatırmak istiyor. Çünkü yatırmadığı zaman toplu iş çıkarmalarında örneğin EYT’de bir sürü insan emekli oldu. Her işçiye 150-200 bin lira gibi bir rakam düşüyor. Bu rakamı 50-100 kişiye vurduğunuz zaman ciddi rakamlar oluyor” dedi.

İşverenlerin şikayetçi olduğu konuları aktaran Başkan Özkaya, “Sanayicilerimizden şunu duydum, ‘Biz fabrikalarımızın yerlerini, mülklerini satsak bile tazminat ücretlerini ödeyemeyiz. Bununla alakalı çözümler bekliyoruz. Öte yandan ham madde artışları dolar olarak da artıyor. Dünyayla rekabetimizi zorlaştırıyor’ diyorlar. Sanayicimizin en büyük sorunlarından biri de bu. Üniversiteden mezun olan bir makine mühendisi veya bir endüstri mühendisi düşünün. Bu mühendisler o kadar teorik yetişiyorlar ki bir işverenle çalışırken ne yapması gerektiğini, sabah erken kalkması gerektiğini bilmiyor. Yani üniversiteden yetiştirdiğimiz insanları biraz daha hayatın içerisinde yetiştirmemiz lazım. Bununla ilgili sıkıntılar olduğunu sanayicilerimizden öğrendim” diye konuştu.

Özkaya, Kayseri devlet teşviklerinden yeteri kadar faydalanamadığını belirterek şunları söyledi; “Kayseri’de teşvikler olmadığı gibi olduğu zaman da teşvikle hiç alakası olmayan illere de veriliyor. Örneğin, Diyarbakır’daki hayvancıya teşvik vermeyip de Kayseri’deki hayvancılıkla alakası olmayan bir ortamda Kayseri’ye hayvancılıkla alakalı teşviğin verilmesine de karşıyız. Böyle bir yönlendirme ve planlama eksikliğinin olduğunu düşünüyoruz. Hükümetten isteğimiz deniz lojistiği konteynırlar yükleyen yük gemileri konusunda çalışma bekliyoruz. Çalışma olmadığı zaman da biz iktidara geldiğimiz zaman bu konuyla alakalı çalışacağız. Bütün bu anlattıklarımız Kayseri’deki sanayicilerin sorunu. Sorun bir yerde varsa memleketteki büyün sorunlar buna benzer. Yani siz çiftçinin hayvancının sorununu çözemezseniz sanayicinin de sorununu çözemezsiniz. Bu anlamda DEVA iktidarında bunların hepsini aldık, planladık, programladık. İnsanlardan oy vermeseler bile bu arkadaşlar güzel çalışıyor demelerini bekliyoruz.” 

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör