EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-08-2020 01:00   Güncelleme : 13-08-2020 09:47

13 Ağustos 1 Dolar kaç TL

13 Ağustos döviz kurlarında son durum ne. Dolar kaç TL oldu. Euro kaç TL oldu.

13 Ağustos 1 Dolar kaç TL

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik piyasada dalgalanma devam ederken, dolar kurundaki hareketlilik herkes tarafından araştırılmaya başlandı.

Gerilim devam ediyor
Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaparken, bu hafta sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek. Geçen hafta, ABD ve Çin arasındaki gerilim ve ABD'de yeni tip Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketi konusunda tarafların anlaşmaya varamaması, piyasalar üzerinde baskıya neden olsa da beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler, gelişmiş ülke piyasalarının pozitif bir seyir izlemesini sağladı. Dolar endeksi, geçen hafta 92,5 ile son 2 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından açıklanan makroekonomik verilerle yükselişe geçti. Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 93,5 seviyesinde bulunurken, avro/dolar değer eşitliği yüzde 0,1 azalışla 1,1774 seviyesinden işlem görüyor. Analistler, bugün ABD'de açıklanacak JOLTS açık iş sayısı verisinin yanı sıra yeni tip Covid-19 salgını ve ABD ile Çin arasındaki gerilime ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında bulunduğunu söyledi.

Dolar 7’nin üzerinde 
Dolar kuru, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 7,33 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne sabit seviyeden başladı. 13 Ağustos itibari ile yeni güne yükselişe geçerek başlayan dolar kuru 7,32 TL’den işlem görüyor. Euro ise, 8,67 TL’den alıcı buluyor.