GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-08-2020 17:15   Güncelleme : 12-08-2020 17:15

Covid-19 salgını ile gündeme geldi: Koku ve tat alma

Koku ve tat alma, dokunmadan sonra gelişen ilk duyudur ve yaşamsal olarak son derece önemlidir. Covid-19 salgını ile birlikte gündeme gelen ve virüsün asıl belirtilerinden olan tat, koku alma duyusunda kayıp neden oluşur.

Covid-19 salgını ile gündeme geldi: Koku ve tat alma

Tat alma, acı tadı olan gıdaları belirli ölçülerde tüketmemize yardımcı oluyor ya da tatlı gıdalarda şeker alımını kontrol altında tutuyor. Bu duyuları kaybetme sebepleri ve tedavisi nedir işte tüm detaylar haberimizde.

En kısa zamanda doktora gidin
Koku alma duyusunun kaybı ve tat alma duyusunun kaybı, sadece basit birer rahatsızlık değildir.  Altta yatan sebeplere bağlı olarak ciddi hastalıkların habercisi de olabilirler. Soğuk algınlığı, alerji veya kronik rintle ilgili olmayan aniden gelişen koku veya tat alma kaybı yaşanması durumunda, mutlaka en kısa süre içinde bir doktorla görüşülmesi gerekir. Koku duyusu, burunda bulunan koku alma hücrelerine dayanırken; tat alma duyusu, ağız ve boğazın tat alma tomurcuklarındaki hücrelerde bulunur. Her iki hücre tipi de 60 yaşından sonra doğal olarak azalmaya başlar, bazen istenmeyen kilo kaybı, yetersiz beslenme ve depresyon gibi nedenlere bağlı olarak da koku ve tat alma kaybı yaşanabilir. Bozulmuş koku alma duyusuna hiposmi, kötü tat alma duyusuna ise hipogezi denir. Koku ve tat kaybı sadece yemekten zevk alamama değil aynı zamanda bozulmuş yemekleri tüketme, kimyasal ya da duman gibi kokuları fark edememe gibi durumlara da neden olur.

Neden tat ve koku alma duyusu kaybolur
Koku ve tat alma rahatsızlıkları doğuştan meydana gelebildiği gibi sonradan da oluşabiliyor. Doğuştan var olan koku ve tat bozukluklarında hasta tek bir kokuyu veya bazı kokuları alamıyor. Doğuştan meydana gelen koku ve tat alma bozukluklarına spesifik anozmi deniliyor. Sonradan kazanılan koku ve tat alma bozuklukları ise bazı nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor, bunlar;

*Yaşlanma
*Soğuk algınlığı, grip, alerji
*Sinüs enfeksiyonu
*Tükürük bezi hastalığı
*Nazal polipler
*Beyin sarsıntısı veya kafa travması
*Demans veya Alzheimer hastalığı
*Şizofreni
*Parkinson
*Diş çürüğü
*Kuru ağız
*Vitamin eksikliği
*Kimyasal kokulara maruz kalma
*İlaçlar
*Uyuşturucu kullanımı
*Baş veya boyun bölgesinde radyasyon tedavisi
*Sigara içmek
*Yüz felci
*Parkinson hastalığı
*Travmalar
*Mulipl Skleroz
*Kafa tabanı tümörleri

Tedavi yöntemleri nelerdir
Koku ve tat alma rahatsızlıklarının tedavisi genellikle rahatsızlığa yol açan altta yatan hastalıkların veya sorunları giderilmesiyle tedavi edilebilir. Çoğu hastaların tedavi sürecinde iyileştikleri ve koku – tat alma duyularını geri kazandıkları gözlemlenmiştir. Koku ve tat alma bozukluklarında hastanın öncelikle varsa burun etinin alınması, koku molekülleri ve koku hücrelerinin yaklaştırılması ve burun deliklerinin havalandırılması gerekebilir. Tedaviden sonuç alınabilmesi için bu adımlar önemlidir. Burnun havalanma bozukluklarına yol açan etkenler giderildikten sonra ilaçla müdahale edilebilir. Eğer planlanan tüm tedavilere rağmen hasta, tedaviye koku duyusu yanıt vermiyorsa “koku alma egzersiziyle” beyindeki koku merkezi ve koku soğancığı aktif hale getirilmeye çalışılır. Bu da hastanın her gün belli aralıklarla, belirli kokularla çalışması anlamına gelmektedir. Eğer, viral bir enfeksiyon sonucunda koku ve tat alma bozukluğu meydana gelmişse bu duyular geri kazanılabilir.

Bunlar dışında koku ve tat alma bozukluğunda aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:
*Alerji veya burun akıntısı giderici ilaçlar
*Ağız kuruluğunu gideren ilaçlar
*Polipler ve tümörlerin temizlenmesi
*Hastalıklı dişlerin onarımı
*Uyuşturucu ve varsa sigara alışkanlığını bırakmak.