GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2021 14:22   Güncelleme : 20-02-2021 14:42

Fidan Nasıl Dikilir? Fidan Dikimi Hangi Mevsimde Olur?

Cemrenin düşmesiyle birlikte doğa severler fidan nasıl dikilir sorusuna cevap aramaya başladı. Fidanların kurumaması ve sağlıklı büyümesi için ne zaman dikilmesi gerekir? 

Fidan Nasıl Dikilir? Fidan Dikimi Hangi Mevsimde Olur?

Sağlıklı bir fidan yetiştirebilmek için gövdesine su gidebilecek mevsimleri kaçırmamak gerekir. Bu yüzden fidan dikimi özellikle sonbaharda ağaçlar yapraklarını döktükten sonra ya da ilkbahar mevsiminin ilk aylarında dikilmektedir. En uygun dönem kış mevsiminde hava şartları yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikilmesidir.

FİDANLAR ARASINDAKİ MESAFE NE KADAR OLMALI?
Bahçe kurmayı düşünenlerin ilk olarak dikkat edilmesi gereken konuların başında fidan dikimi zamanı ayı gelmektedir. Aksi taktirde yanlış fidan seçimi para, emek ve zaman kaybına neden olmaktadır. özellikle fidan dikimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus aralarının 1,5 veya 2 metre sıralar arası 4 veya 3 metre olmalıdır. Öte yandan Bir dönüme 130 ile 160 arasında fidan dikimini yapabilmektedir.

FİDAN DİKERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?:
Fidan dikiminde en önemli kural ilk olarak bulunduğunuz bölgenin iklim şartı ve seçmiş olduğunuz fidanın türüdür. Çünkü bu iklim şartlarına uyum gösterebilecek türlerden seçim yapmak kişinin emeği için oldukça önemlidir.  Ayrıca fidanların isimlerine göre aşılarının da doğru yapılması ve fidan köklerinde çürümenin olmaması gerekmektedir. Diğer dikkat edilmesi gerekenler ise sırasıyla şu şekildedir;

*Fidanlarda hastalık ve zararlıların olup olmadığına bakılması.
*Fidanların gövde, dal ve köklerinde yumrular olmamalıdır, bu yumrular fidanlarda hastalık belirtisi olabilir.
*Fidanlar için Tozlayıcı (dölleyici) ihtiyacı araştırılmalı, seçilen fidan çeşidinin kendine verimli mi yoksa bir tozlayıcıya ihtiyaç duyuyor mu araştırılmalıdır. Gerekiyorsa uygun tozlayıcalar bahçeye yeteri kadar dağıtılarak dikilmelidir. Seçilecek olan tozlayıcı ile döllecek fidanın aynı dönemde çiçek açmasına dikkat edilmelidir.
*Açık köklü fidanların kök yapısının sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir.
*Tüplü ve saksılı fidanların aşılanmış ve kök yapısın gelişmiş olması gerekmektedir.

FİDAN KÖKLERİNE GÖRE DİKİMİ İÇİN EN UYGUN TARİH:
Fidanlar dikim zamanlarına göre çıplak köklü, saksılı, ve tüplü olarak titizlikle ayrılmaktadır. Saksılı ve tüplü fidanlar kar, don olmamak şartıyla yılın 12 ayı kesintisiz olarak dikilebilmektedir. Çıplak köklü fidanlar sonbahar ayında fidanların yapraklarını dökme evresinden sonra tomurcukların kabarmaya başlayacağı zamanına kadar kar, don olmayan dönemlerde dikilebilir. Öte yandan aşırı soğuk, kar ve don olan yerlerde çıplak köklü fidan dikiminin ilkbaharda yapılması daha uygundur.

HANGİ AYDA FİDAN DİKİLMELİ?
Fidan dikmek için doğru zaman ise Kasım ayı ve Mart ayı aralığındaki bölüm olarak belirtilmiş olsa dahi, Kasım ayı Ülkemiz için fidan dikilmesi acısından ideal bir aydır.  Bu bilimsel olarak da belirlenmiştir. Kasım ayı fidan dikim zamanı olarak en önemli bir zamandır.  Bunun en büyük nedeni ise fidanların bu dönemde kök çalışması yapmaya başlaması ve 4,5 ile 5 aya yakın kök çalışması yaptığı için yazı bir o kadar risksiz ve en az zayiatla atlatıp gelişimine devam etmiş olmalarıdır.